ś.p. Maria Kłonowska - emerytowana dyrektor naszej biblioteki

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej wieloletniej Pani Dyrektor- Marii Kłonowskiej.
Pracę w grodkowskiej bibliotece rozpoczęła jako 18-latka w 1954 roku. Pod kierownictwem ówczesnej dyrektorki biblioteki, Pani Marii Kasparek rozwijała swoją wiedzę fachową i wykorzystywała ją w praktycznym działaniu. Następnie ukończyła dwuletnie Studium Bibliotekarskie w Państwowym Ośrodku Kształcenia Kadr Bibliotekarskich w Warszawie i zdobyła Dyplom Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego i Bibliotekarskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku sprawowała funkcję instruktora i cała swoją energię skupiała na rozwijaniu sieci bibliotecznej a szczególnie punktów bibliotecznych. Od 1982 roku Pani Maria została Dyrektorką Biblioteki Publicznej w Grodkowie.

W jednym z czasopism bibliotekarskich tak się zwierzała:
….”Mam już takie „zawodowe zboczenie” iż na przechodniów w Grodkowie nie patrzę inaczej, tylko zaraz myślę- Aha, ten jeszcze nie należy do biblioteki...ten o coś prosi,
a ten zalega z książkami…”.

Pani Maria posiadała odznakę Zasłużonego Działacza Kultury i Zasłużonego Opolszczyźnie.
My, bibliotekarze pracujący z Panią Marią, wspominamy pracę z Nią jako wielką przyjemność i dużą dawkę nauki zawodu.
Zawsze mogliśmy również liczyć na Jej wsparcie osobiste.
Dziękujemy Pani Mario za każdy dzień...za wszystkie te lata….