Panel ułatwień dostępu
Kontrast
Powiększanie tekstu
Odstępy między tekstem

Czerwiec w bibliotece

4 czerwca

zdjęcie


4 czerwca br. odbyły się warsztaty realizowane z zadania pn. „Z biblioteką BLISKO siebie” realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Były to kolejne zajęcia skierowane do bibliotekarzy i partnerów zadania (pracownicy szkół, jednostek kultury itp.). Spotkanie pt. "Podstawy psychologii - praca w kulturze" - szkolenie dla bibliotekarzy i partnerów poprowadziła Pani Gabriela Gamrowska. Absolwentka psychologii klinicznej, która pracując w Bibliotece Miejskiej miała okazję prowadzić warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów. Podczas szkolenia bibliotekarze i partnerzy poznali podstawy psychologii, co miało za zadanie pomóc im w sprawnym poruszaniu się w społeczeństwie, wśród wszystkich odbiorców zadań kulturalnych. Dodatkowo uczestnicy szkolenia mogli zorientować się jaka postawa, zachowanie osoby organizującej i realizującej zadania kulturalne będą skuteczne, a efekt zadowalający. Szkolenie miało na celu zwiększenie elastyczności w radzeniu sobie zarówno w komunikacji z drugim człowiekiem, jak i zadbaniu o własny spokój i wytrzymałość.

galeria zdjęć: kliknij

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

NPRCz 2.0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowe Centrum Kultury

zdjęcie


5 czerwca 

zdjęcie


Wernisaż wystawy za nami! W imieniu Autorki dziękujemy serdecznie za przybycie! Wystawę można oglądać do końca lipca br. w godzinach pracy Działu Edukacji Regionalnej.

galeria zdjęć: kliknij


1-7 czerwca

zdjęcie


XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przypada w dniach 1 -7 czerwca. W bibliotece w Kolnicy, razem z przedszkolakami z oddziału przedszkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy również uczciliśmy to święto czytelnictwa. Tym razem dzieci wysłuchały baśni o brzydkim kaczątku, przedstawioną w formie japońskiego teatrzyku kamishibai.


6 czerwca

zdjęcie


Biblioteka w Kolnicy gościła uczniów kl. I z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy. Rozmawialiśmy o zasadach korzystania z biblioteki i jej zbiorach. Dzieci opowiadały chętnie o swoich ulubionych bohaterach, a później projektowały okładkę do wybranej książki. Miały też czas, na swobodne zapoznanie się z księgozbiorem, rozwiązywanie zagadek i puzzli literackich.


6 czerwca

zdjęcie


XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (1-7 czerwca) pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!” już za nami. Przedszkolaki z grupy “Biedronki” z PP nr 2 w Grodkowie wysłuchały opowiadania “Jak miś Bębenek spotkał osę Igiełkę” ze zbioru opowiadań “Bajeczne mikstury” Elżbiety Śnieżkowskiej- Bielak i wspólnie stworzyły pajęczynę przyjaźni. Natomiast przedszkolaki z grupy “Słoneczka” z zaciekawieniem wysłuchały książki Rachel Bright “Mysz, która chciała być lwem” o tym, że bycie małym nie jest łatwe... Mysz chciałaby zostać zauważona, lecz jej rozmiar okazuje się DUŻYM problemem. Dochodzi do wniosku, że jedynym stworzeniem, które może jej pomóc, jest wielki i groźny lew. Kiedy zbiera się na odwagę, by poprosić go o lekcje ryczenia dzieje się coś, co całkowicie ją zaskakuje. Okazuje się, że siła wcale nie musi tkwić w rozmiarze. Jest to urocza opowieść dla wszystkich, którzy próbują odnaleźć w sobie wewnętrznego lwa.  Dziękujemy za odwiedziny w naszej Bibliotece !!!


7 czerwca

zdjęcie


Piątkowa lekcja plastyki w 5b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie. Dziękujemy za odwiedziny!  Zapraszamy do Działu Edukacji Regionalnej na wystawę prac Ewy Kałuzińskiej.


10 czerwca 

zdjęcie


Przedszkolaki z grupy BIEDRONECZKI z PP nr 2 w Grodkowie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchały książki „Co jeśli się zgubię” Dagmar Geisler. Książka ta w przystępny sposób pokazuje dzieciom, jak zachować się w tłumie. Cóż, czasami, mimo podjętych środków ostrożności, dziecko może stracić z oczu opiekunów i zwyczajnie się zgubić! Taka sytuacja dla nikogo nie jest przyjemna, ale dzięki 6 regułom opisanym w tej książce każde dziecko poradzi sobie z nią bez trudu! I, co jeszcze ważniejsze, będzie wiedziało, jak unikać podobnych zagrożeń.

Dziękujemy za odwiedziny w bibliotece !


10 czerwca

zdjęcie


Dziękujemy klasie 7a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie za spotkanie z autorką Ewą Kałuzińską i wspólne zwiedzanie wystawy.


11 czerwca 

zdjęcie


11 czerwca br. odbyła się wyjazdowa konferencja bibliotekarzy i partnerów w ramach zadania pn. „Z biblioteką BLISKO siebie” realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Celem konferencji było zapoznanie się jej uczestników z działalnością Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, a także zebranie wstępnych ustaleń w odniesieniu do planowanej diagnozy rynku kultury, jej uczestników, potrzeb oraz potencjału kulturalnego na terenie gminy i miasta Grodków. Bibliotekarze i partnerzy działania zapoznali się z zasobami Biblioteki Uniwersyteckiej, a następnie podczas spotkania konferencyjnego, które odbyło się w lokalizacji tejże biblioteki, przedyskutowali temat diagnozy, jego form i metod. Miniona konferencja była pierwszym spotkaniem, które poświęcono tematowi, planowane są kolejne.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

NPRCz 2.0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowe Centrum Kultury

zdjęcie


12 czerwca

zdjęcie


Dziękujemy klasie 5a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie za odwiedzenie Działu Edukacji Regionalnej i rozmowy na temat twórczości Pani Ewy Kałuzińskiej.


13 czerwca

zdjęcie


Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej za wspólne zajęcia plastyczne oraz zwiedzanie wystawy prac Ewy Kałuzińskiej. Mamy nadzieję, że odkryli Państwo w sobie artystę!


14 czerwca

zdjęcie


14 czerwca w naszej bibliotece w ramach zadania pn. „Z biblioteką BLISKO siebie” odbyły się ciekawe zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci i młodzieży. Spotkania prowadziła Pani Justyna Jurasz (nauczyciel-bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, która współpracuje z wieloma instytucjami w zakresie szkoleń i prowadzenia zajęć warsztatowych z biblioterapii).  W zajęciach pt. „Plecak emocji – jestem ważny” uczestniczyły dzieci z klasy I z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie. Działania prowadzone podczas warsztatów miały na celu m. in. kształtowanie umiejętności nazywania emocji, rozwój kompetencji emocjonalno-społecznych, pobudzenie wyobraźni i inwencji twórczej. Dzieci odgadywały opisywane emocje, opowiadały jakie uczucia towarzyszą im w życiu, dowiedziały się, że wszystkie emocje są potrzebne. Warto również z uważnością spojrzeć na uczucia i emocje innych. Uczestnicy pracowali indywidualnie i grupowo. W zajęciach wykorzystano m. in. pracę z tekstem, metodę dramy, dyskusję i pracę plastyczną. „O empatii, która otwiera bramy relacji” to temat kolejnych zajęć realizowanych z klasą V z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodkowie. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy na temat - czym jest empatia ?, co wpływa na jej rozwój ?. Uczniowie wysłuchali historii o Panu Peabody na podstawie bajki Madonny „Jabłka Pana Peabody'ego”. Ta prosta i piękna opowieść o sile słowa, o tym, co na pozór wydaje się oczywiste, a w rzeczywistości jest zupełnie inne, była tematem do dalszej dyskusji. Podczas swobodnej rozmowy uczestnicy zastanawiali się jak zdolność do rozpoznawania i współodczuwania emocji innych osób wpływa na budowanie mostów, a nie murów, pomiędzy nami i naszymi bliskimi.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

NPRCz 2.0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowe Centrum Kultury

zdjęcie


14 czerwca

zdjęcie


W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom” razem z grupą przedszkolaków z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy, poznajemy dalsze przygody rodzeństwa -bohaterów książki Renaty Piątkowskiej pt. "Małe przygody Antka i Amelki"


15 czerwca

zdjęcie


3 Harcerska Sobota za nami! Wraz z 5 Wielopoziomową Drużyną Harcerską "Bobry" w Grodkowie mogliśmy przeprowadzić mini grę miejską! Na wylosowanych mapkach uczestnicy mogli udać się do wskazanych punktów by wykonać zlecone im misje. W ratuszu w Dziale Edukacji Regionalnej zadnie było proste - malowanie po kubkach. Na stadionie z drużynowym Markiem, uczestnicy gotowali łazanki, które na koniec, po zakończeniu mogli zjeść ze smakiem. Na pomnikach w parku z przyboczną Marią odbywały się nietuzinkowe zajęcia plastyczne, a w parku obok poczty z druhną Wiktorią na uczestników czekały nie łatwe wyzwania! 3 Sobota Harcerska to także 3 rocznica założenia Drużyny! Gratulujemy Harcerzom kolejnych spędzonych wspólnie lat, które mogliśmy obejrzeć na przygotowanej prezentacji.

Czuwaj! I do następnej Harcerskiej Soboty!

galeria zdjęć: kliknij


17 czerwca

zdjęcie


„Książka mój świat” to temat kolejnych zajęć biblioterapeutycznych, które odbyły się w bibliotece 17 czerwca br. w ramach zadania „Z biblioteką BLISKO siebie”.

Spotkanie prowadziła Pani Justyna Jurasz, a uczestnikami były dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie. Po krótkiej zabawie integracyjnej dzieci zaciekawiła stojąca duża torba, z której wyciągnęły różne książki. Wybierały jedną, opowiadały o niej, ale też mówiły o swoich ulubionych książkach, dzięki którym mogą się przenieść do innego świata. W tym świecie mogą być księżniczką, rycerzem Star Wars, mogą podróżować w kosmos, czy pracować w cyrku. Następnie wysłuchały opowiadania Anny Paszkiewicz ”Marzenie”, które w piękny sposób pokazuje, że marzenia, nawet te nierealne, gdy bardzo tego chcemy, mogą się spełnić. Na zakończenie dzieci wykonywały prace plastyczne, które miały ukazać świat z książki, w którym chcieliby się znaleźć.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

NPRCz 2.0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowe Centrum Kultury

zdjęcie


18 czerwca 

zdjęcie


18 czerwca przedszkolaki z grupy Wiewiórki i Kotki po raz pierwszy w tym roku odwiedziły Bibliotekę w Ratuszu. W ramach akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchały książki Elizy Piotrowskiej „Przedszkolak na medal”. Bohaterem opowiadania jest urocza myszka odkrywająca otaczający ją świat. Codziennie uczy się nowych rzeczy, przeżywa takie doświadczenia, jak każde dorastające dziecko. Przygody Tupcia Chrupcia przekazują pozytywne wzorce zachowań, uczą samodzielności oraz logicznego myślenia w radzeniu sobie z trudnościami.  Spotkanie było również wspaniałą okazją do zaprezentowania maluchom księgozbioru, który gromadzony jest w bibliotece z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Dziękujemy za odwiedziny!


18 czerwca

zdjęcie


Dziękujemy podopiecznym ŚDS Grodków za wspólne zwiedzanie wystawy Ewy Kałuzińskiej.


19 czerwca 

zdjęcie


Ostatni raz przed wakacjami odwiedziliśmy DPS Grodków . Mieszkańcy wysłuchali czeskiej bajki "Pietruszka" ze zbioru humoru ludowego Słowian "Skarb w garncu".

Po raz pierwszy ( i na pewno nie ostatni) z głośnym czytaniem zawitaliśmy do ŚDS Grodków .

Serdecznie dziękuję Wam wszystkim za zaproszenie, cudowną i miłą atmosferę i do zobaczenia we wrześniu- z kolejną dawką literatury.


19 czerwca

zdjęcie


19 czerwca przedszkolaki z grupy WESOŁE NUTKI z PP nr 2 w Grodkowie w ramach akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchały książki Pawła Wakuły „Jak pies z kotem”. Bohaterami opowiadania są Azor i Mruczek. Dwa zupełnie różne charaktery, oddalone od siebie jak Neptun od Ziemi, a jednak pozostający przy sobie jako serdeczni przyjaciele. Azor, to typowy pies zadaniowy, ze specjalną umiejętnością majsterkowania. Nie lubi nic nie robić i nie zadowala go leżenie na kanapie. Mruczek to kot spod znaku wolnego ducha, wiecznie zrelaksowanego osobnika, którego nie da się łatwo wyprowadzić z równowagi.

Nasi przyjaciele spełniają swoje wielkie marzenie i budują przytulny domek – z kominkiem na zimowe wieczory i dachem do obserwowania gwiazd. W domku przyjmują swoich gości, którzy cieszą się ich szczęściem. Tylko świnka Przeklinka strasznie im zazdrości i próbuje popsuć ich nowe lokum…

Książka wypełniona jest inteligentnym humorem, ciekawymi postaciami – nie tylko tytułowych bohaterów. To opowieść o przyjaźni o tym, aby nie przejmować się zbytnio rzeczami, na które nie mamy wpływu, aby dążyć do celu i być wiernym tym których szanujemy i kochamy.

Dziękujemy za odwiedziny w bibliotece!

galeria zdjęć: kliknij


 20 czerwca

zdjęcie


Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej za kolejne wspólne zajęcia plastyczne, tym razem zmagaliśmy się z techniką decoupage'u. Dziękujemy za cierpliwość i wspólnie spędzony czas.


20 czerwca

zdjęcie


Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 2 w Grodkowie przybyły by pooglądać i porozmawiać na temat prac Pani Ewy Kłauzińskiej. Wskazały swoje ulubione twory i opowiedziały, co je w nich urzekło i dlaczego akurat ten a nie inny z obrazów wpadł im w oko. Grodkowskie akwarele wzbudziły wiele emocji a pośród grafik szukały znanych twarzy. Bardzo dziękujemy za wspólne zajęcia i do zobaczenia!

galeria zdjęć: kliknij


25 czerwca

zdjęcie


Rada Seniorów Gminy Grodków 25 czerwca zorganizowała wycieczkę do Wrocławia, na którą otrzymałyśmy zaproszenie. W programie było zwiedzanie Panoramy Racławickiej, oprowadzanie po Ostrowie Tumskim oraz odwiedziny w przepięknej Auli Leopoldina w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Pogoda dopisała a my zebrałyśmy mnóstwo nowych doświadczeń, które przydadzą się w naszej codziennej pracy. Serdecznie dziękujemy Radzie Seniorów Gminy Grodków za zaproszenie!

galeria zdjęć: kliknij


26 czerwca

zdjęcie


W filii w Kolnicy rozpoczęliśmy „Wakacyjne spotkania z książką”. To cykl zajęć, w czasie których najmłodsi czytelnicy z oddziału przedszkolnego z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy zapoznają się z biblioteką i jej zbiorami. Dzisiaj z „Sówkami” rozmawialiśmy o tym, jak należy zachowywać się w bibliotece, jakie książki można w niej znaleźć i jak o nie dbać. Dzieci bardzo chętnie przeglądały kolorowe książeczki, opowiadały o swoich wyborach i dzieliły się wrażeniami. Posłuchały też bajki pt. „Wilk i siedem koźlątek” przedstawionej w formie teatrzyku kamishibai.


28 czerwca 

zdjęcie


W filii w Kolnicy, kolejne zajęcia pod nazwą „Wakacyjne spotkania z książką”  Skończyliśmy czytać książkę o przygodach Antka i Amelki, autorstwa R. Piątkowskiej, następnie każde z dzieci miało za zadanie narysować stronę tytułową do swojej ulubionej książeczki. Prace dzieci można podziwiać na wystawce. Przedszkolaki świetnie radziły sobie też z bajkowymi puzzlami i grami logicznymi. Ponowne spotkanie w bibliotece już niebawem.


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.