Listopad w bibliotece
4 listopada
4 listopada po raz ostatni w naszym lokalnym kinie Klaps, w ramach zadania „Z biblioteką BLISKO siebie” odbyły się warsztaty przygotowujące dzieci klas IV-VI do realizacji przedstawienia pt. „Bajka o sprytnej Joli i Brodatym Skrzacie”. Poprowadziła je niezawodna jak zawsze Beata Sikorska-Żyrek.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
6 listopada
Z oddziałem przedszkolnym "Sówki" z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, rozpoczęliśmy przygodę z książką Rafała Witka pt. "Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki".
7 listopada
7 listopada w Kinie Klaps w Grodkowie odbyło się niezwykłe przedstawienie, przygotowane przez uczniów klas 4-6 z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie. Spektakl pt. „Bajka o sprytnej Joli i Brodatym Skrzacie” wzbudził ogromne zainteresowanie wśród widzów i dostarczył im wielu emocji.
Pod opieką pani Beaty Sikorskiej-Żyrek, młodzi aktorzy przygotowali nie tylko świetnie napisaną historię, ale także zaimponowali swoimi umiejętnościami aktorskimi i zaangażowaniem. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie, którzy wcielili się w różne postaci – od tytułowej Joli, przez Brodatego Skrzata, aż po czarodziejki Rudzielkę, Blondulkę i Brunetkę.
Opowieść o królu zamienionym w skrzata przez czarodziejkę za jego chciwość oraz o odważnej dziewczynce, Joli, która podejmuje wyzwanie, by pomóc skrzatowi, miała nie tylko walor rozrywkowy, ale również edukacyjny. Bajka poruszała istotne wartości, takie jak pomoc innym, uczciwość i odpowiedzialność za własne decyzje.
Dzieci z pasją i zaangażowaniem odegrały swoje role, a liczne zmiany dekoracji i kostiumów wprowadzały widzów w magiczny świat przedstawienia. Całość była dynamiczna, pełna humoru, a momentami wzruszająca.
Przedstawienie miało również walor integracyjny – młodsze i starsze klasy razem pracowały nad przygotowaniem spektaklu, co pozwoliło uczniom rozwijać umiejętności współpracy, kreatywności i wystąpień publicznych.
Wszyscy uczestnicy zasługują na ogromne brawa za włożoną pracę, a także za świetne oddanie się sztuce. Publiczność mogła poczuć się częścią tej wyjątkowej przygody, śledząc losy Joli i Brodatego Skrzata w magicznej krainie. To była naprawdę udana i pełna radości inicjatywa, która z pewnością zainspiruje młodych aktorów do kolejnych artystycznych wyzwań!
Galeria: kliknij
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
8 listopada
Wizyta przedszkolaków w bibliotece, to wyjątkowy moment, który pozwala dzieciom na rozbudzanie zainteresowania książkami. 8 listopada Bibliotekę w Ratuszu odwiedziły przedszkolaki z grupy Wiewiórki z PP nr 2 w Grodkowie. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki i jakie to skarby znajdują się na półkach.
Dzieci wysłuchały również opowiadania Magdaleny Grucy "Przygody Fenka. Biblioteka" oraz książki J. Mercier "Kamyczek w bibliotece". Niespodzianką dla najmłodszych była możliwość zwiedzenia i odkrycia zakamarków całej biblioteki. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do biblioteki!
12 listopada
Zajęcia o niepodległości to wyjątkowa okazja, by w przystępny sposób przybliżyć dzieciom historię Polski i znaczenie wolności. 12 listopada przedszkolaki z grupy Tygryski z PP nr 2 w Grodkowie miały szansę poznać najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz symbolikę narodową, taką jak flaga, godło czy hymn. Dzieci wysłuchały fragmentu książki A. Plec i M. Skoczylas „Czy znasz ten kraj?” oraz wiersza Wł. Bełzy „Katechizm Polskiego Dziecka”.
Podczas zajęć przedszkolaki pięknie zaśpiewały hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.
Dziękujemy za odwiedziny w bibliotece.
13 listopada
Biblioteka w Ratuszu gościła przedszkolaki z grupy Kotki i Stokrotki z PP nr 2 w Grodkowie. Tematem naszego spotkania był JEŻ Międzynarodowy Dzień Jeża przypada bowiem10 listopada. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z tymi fascynującymi zwierzętami, ich zwyczajami oraz rolą, jaką pełnią w przyrodzie. Zajęcia rozpoczęły się od poszukiwania pudełka
z niespodzianką od Pani Jesieni. Dzieci wspaniale odgadły, że w pudełku znajduje się jeż. Omówiliśmy też wygląd tego zwierzątka. Przedszkolaki dowiedziały się, że jeże to małe ssaki, które mają kolce na grzbiecie, służące im do ochrony przed drapieżnikami. Dzieci wysłuchały opowiadania Heleny Bechlerowej „Jak Kolczatek szukał mieszkania”. Jest to książka poświęcona małemu jeżykowi, który szukał miejsca na swój zimowy sen. Rozmawiał z chochołem, wierzbą, omszonym kamieniem, berberysem. Bardzo ładne opisy natury, napisane prostym, a ciekawym językiem spodobały się przedszkolakom. W treść wmontowane są też zgrabnie zagadki, dotyczące roślin i zwierząt. A odpowiedzi na nie znajdzie mały czytelnik w chwili, gdy jeżyk obudzi się wiosną wraz z pierwszym słonkiem i zapragnie znaleźć na nie rozwiązanie.
Wycieczka do biblioteki była też wspaniałą okazją, by zaprosić najmłodszych do świata książek.
Dziękujemy za odwiedziny!
Galeria: kliknij
13 listopada
Uczniowie klasy 1a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grodkowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w ramach wystawy poświęconej Józefowi Elsnerowi, wybitnemu kompozytorowi i pedagogowi urodzonemu w Grodkowie. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać życie oraz twórczość artysty, który odegrał ważną rolę w rozwoju polskiej muzyki klasycznej.
Po omówieniu życiorysu muzyka, zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami o jego osiągnięciach i twórczości był czas na stworzenie własnego portretu Józefa Elsnera. Powstały piękne i bardzo pomysłowe prace, każdy z uczniów dodał do swojego portretu elementy, które uważał za ważne i charakterystyczne dla postaci Elsnera.
Serdecznie dziękujemy za dzisiejsze spotkanie uczniom i opiekunom z klasy 1a.
14 listopada
"Sówki" z oddziału przedszkolnego z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy poznały kolejne przygody Malinki, bohaterki książki Rafała Witka pt. "Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki".
14 listopada
14 listopada w Kinie Klaps bibliotekarze naszej biblioteki wraz partnerami projektu „Z biblioteką BLISKO siebie” uczestniczyli w szkoleniu pt. „Wystąpienia publiczne i emisja głosu”, które poprowadziła Pani Ania Rakowska.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się czym jest ciekawe wystąpienie publiczne, jak się do niego przygotować oraz w jaki sposób mówić, by wzbudzić zainteresowanie w odbiorcach. Uczyliśmy się także jakich technik autoprezentacji używać i jak panować nad stresem.
Bardzo dziękujemy Pani Ani Rakowskiej za niezwykle inspirujące spotkanie!
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
15 listopada
Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie przybyli do grodkowskiej biblioteki by zobaczyć wystawę "Listopad z Elsnerem". Poznali oni wiele szczegółów z życia Józefa Elsnera. Dziękujemy za wizytę w Dziale Edukacji Regionalnej i do zobaczenia następnym razem!
15 listopada
Magia w Jedynce? Zdecydowanie tak! Podczas "Magicznej nocy w Jedynce" uczniowie klas VI -VIII zamienili się w artystów i czarodziejów jednocześnie. W trakcie warsztatów "Scrapowe hocus-pocus" stworzyliśmy prawdziwe dzieła sztuki – przestrzenne formy z wyskakującymi ze środa elementami.
Papier, nożyczki, klej – to nasze zaklęcia, a efekty? Wprost zachwycające! Kartki, które powstały, mają w sobie coś wyjątkowego i każda ma swój indywidualny styl.
To był wieczór pełen śmiechu, inspiracji i przede wszystkim... cudownej atmosfery, w której wyobraźnia nie znała granic. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i mnóstwo pozytywnej energii.
Czy ktoś jeszcze ma ochotę na mały powrót do tej nocy?
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grodkowie - jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie!
Galeria: kliknij
18 listopada
W poniedziałek, 18 listopada przedszkolaki z grupy WESOŁE NUTKI z PP nr 2 w Grodkowie wzięły udział w zajęciach o tematyce patriotycznej. Takie zajęcia pomagają dzieciom zrozumieć historię Polski, ważne symbole narodowe oraz zasady, które kształtowały naszą kulturę i społeczeństwo. Dzieci wysłuchały opowiadania w formie teatrzyku kamishibai Barbary i Tomasza Piątkowskich „Niepodległa. 11 listopada” oraz wiersza Wł. Bełzy „Katechizm Polskiego Dziecka”.
Dziękujemy za odwiedziny w bibliotece.
18 listopada
Listopadowa przygoda z Elsnerem! Dziś klasa 2b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie wybrała się na wyjątkową wystawę pt. „Listopad z Elsnerem”. To była prawdziwa podróż w czasie – poznaliśmy bliżej życie i twórczość Józefa Elsnera, jednego z najwybitniejszych kompozytorów związanych z naszym miastem.
Zachwyciły ich: rękopisy nut, które opowiadały muzyczną historię jego epoki, ciekawostki o jego współpracy z Fryderykiem Chopinem – aż trudno uwierzyć, że był nauczycielem tak wielkiego mistrza, książeczka o Józefie Elsnerze, której fragmenty przedstawiające ciekawostki z jego życia mogli wysłuchać.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały i chętnie zadawały pytania. Nie zabrakło też interaktywnych elementów – mogliśmy posłuchać utworów Elsnera i zanurzyć się w melodie z tamtych czasów.
18 listopada
W poniedziałek 18 listopada, po kilkumiesięcznej przerwie, w Czytelni odbyło się spotkanie Bibliotecznego Klubu Szachowego. Prowadzący, Pan Sławomir Sobstel, przypomniał dzieciom na początek znaczenie poszczególnych figur szachowych oraz ich wartości punktowych. Potem każdy mógł sprawdzić swoją pamięć, odpowiadając na zadawane przez Pana Sławka pytania. Po krótkiej teorii, nastąpiły rozgrywki szachowe, które zawsze wywołują wiele emocji u dzieci. Od godz. 17.00 rywalizowali ze sobą już "weterani szachowi" wśród młodzieży, dla których to był świetny sprawdzian własnych umiejętności.
20 listopada
W ramach wyjątkowego wydarzenia "Listopad z Elsnerem", klasy z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gnojnej odwiedziły Dział Edukacji Regionalnej. To była doskonała okazja, by bliżej poznać dziedzictwo kulturowe regionu i dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości Józefa Elsnera – wybitnego kompozytora i pedagoga, urodzonego w naszym mieście.
20 listopada
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – to temat zajęć w oddziale przedszkolnym „Sówki” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy. Dzieci poznały postać Janusza Korczaka, pedagoga, pisarza, lekarza i działacza społecznego, a przede wszystkim wielkiego przyjaciela dzieci. Rozmawialiśmy o prawach dzieci, o ich potrzebach, o tym jak spędzają czas wspólnie z najbliższymi.
22 listopada
Przeżyjmy to raz jeszcze! Zapraszamy do obejrzenia filmu, relacji ze zrealizowanego przez nas w 2024r. zadania "Z biblioteką BLISKO siebie". Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy wszystkich chętnych na drugi rok BLISKO już za kilka miesięcy.
Film: kliknij https://www.youtube.com/watch?v=SdDntG5K1Ew
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
22 listopada
Dom Pomocy Społecznej Grodków i kolejna podróż mieszkańców w świat baśni i niezwykłych przygód. To był cudownie spędzony czas.
23 listopada
Mikołajkowa Harcerska Sobota za nami!
Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten magiczny dzień pełen świątecznych atrakcji! Wspólnie stworzyliśmy piękne wianki bożonarodzeniowe, ozdabialiśmy pierniczki lukrem, a gipsowe figurki zamieniły się w prawdziwe dzieła sztuki.
Nie zabrakło również harcerskiego ducha – węzły na sznurach wiązały się z prędkością światła, a gry i zabawy dostarczyły mnóstwo uśmiechu. Kolorowanki Mikołajkowe przyciągnęły dzieci jak magnes – wszyscy spisali się na medal!
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał mały, słodki upominek – batonik, by dodać energii na resztę dnia.
To był niezapomniany dzień pełen radości, kreatywności i harcerskiego ciepła. Dziękujemy, że byliście z nami i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!
Czuwaj!
Galeria: kliknij
25 listopada
„ 25 listopada to w szkolnym kalendarzu dzień szczególny - Dzień Pluszowego Misia.
Z tej okazji biblioteka szkolna we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Niemodlinie oraz Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną im. J. Elsnera w Grodkowie przygotowała szereg atrakcji dla uczniów naszej szkoły.
Klasy 1-3 w ramach lekcji bibliotecznych poznały historię Azul - niebieskiej niedźwiedzicy. Opowieść o niej stała się szansą na rozmowy o tolerancji i akceptacji. Goście biblioteki mogli ponadto miło spędzić czas przy kolorowankach i książkach, których bohaterami są oczywiście Misie i Misiaczki.
Ci z uczniów, którzy lubią detektywistyczne zabawy, mogli poszperać także w książkach, by wytropić słowo "miś" we wszystkich jego formach. Tego dnia każdy miał też szansę, by poznać historię powstania pluszowego niedźwiadka.
Co to był za dzień! Zobaczcie sami!
A wszystko dzięki naszym partnerom z bibliotek publicznych - książki, które zostały udostępnione naszym uczniom sprawiły, że Dzień Misia długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy za współpracę!” - post Szkoły Podstawowej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Graczach.
Pozdrawiamy i polecamy się na przyszłość!
zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Graczach
25 listopada
Na poniedziałkowym spotkaniu Bibliotecznego Klubu Szachowego dla dzieci i młodzieży (25 listopada), pojawili się nowi gracze, co nas bardzo cieszy. Zainteresowanie szachami nie słabnie, więc liczymy, że w zbliżającym się turnieju, o którym jeszcze poinformujemy, weźmie udział wielu graczy.
25 listopada
Serdecznie dziękujemy Seniorkom z "Klubu Seniora +", za odwiedziny w Dziale Edukacji Regionalnej i posłuchania ciekawostek na temat życia i twórczości Józefa Elsnera.
20- 25 listopada
„Misiowa kraina” w bibliotece w Gnojnej.
W ostatnich dniach naszą bibliotekę odwiedzili niezwykli goście….Były puchate, mięciutkie, w różnych odcieniach beżu i brązu. Domyślacie się już kto to taki? Macie rację, to były pluszowe misie, które przybyły ze swoimi małymi przyjaciółmi z Oddziału Przedszkolnego w Gnojnej z grupy 3-4-latków, 5-6-latków, a także z kl. 1 i 2 szkoły podstawowej, aby świętować Dzień Pluszowego Misia, który przypadał na dzień 25 listopada.
To był niezwykłe chwile, w czasie których dzieci obejrzały prezentację i poznały historię powstania pluszowego misia, a także zdobyły wiedzę na temat różnych gatunków niedźwiedzi. Oczywiście były zabawy ruchowe i „misiowe” zadania, po których wykonaniu uczestnicy otrzymali oznaki „Przyjaciela Misia”. Zwieńczeniem zajęć były pamiątkowe zdjęcia w misiowej fotobudce, która wciąż cieszy się powodzeniem.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do biblioteki w Gnojnej zarówno małych jak i dużych.
Galeria: kliknij
27 listopada
Dzieciaki z 2a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grodkowie odwiedziły Dział Edukacji Regionalnej, by poznać życiorys Józefa Elsnera.
Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia na kolejnych wystawach!
27 listopada
Wspólnie z przedszkolakami z oddziału przedszkolnego „Sówki” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia – ulubionej przytulanki dzieci, symbolu ciepła oraz przyjaźni. Przedszkolaki poznały historię powstania tego święta oraz związane z tą zabawką ciekawostki. Podczas misiowo-literackiej podróży dzieci wymieniały najbardziej znane i lubiane misie, bohaterów bajek i książek dla najmłodszych. Bez trudu rozpoznały wszystkie prezentowane misie: Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, Misia Uszatka, Misia Coralgola, Misia Haribo i Misia Yogi.
Z zainteresowaniem wysłuchały też książki M. Kamińskiej pt. „Niedźwiadek chce pomagać”
20-28 listopada
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Możemy zabrać go ze sobą wszędzie – do przedszkola, na spacer, a także do łóżka, by czuwał przy nas, kiedy zasypiamy. Każdy miś ma swoją osobowość, a niektóre z nich mają też ubranka, kapelusze czy kokardki, które sprawiają, że wyglądają jeszcze bardziej wyjątkowo.
Z okazji „Światowego Dnia Pluszowego Misia” przedszkolaki z grupy Pszczółki, Motylki, Sówki, Tygryski, Wesołe nutki, Rybki, Stokrotki, Misie, Kotki i Wiewiórki z PP nr 2 w Grodkowie w dniach 20-28 listopada wzięły udział w zajęciach bibliotecznych.
Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, która sięga 1902 roku. Rozmawialiśmy też o znanych im misiach, które są bohaterami książek i bajek dla najmłodszych np. Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Coralgol, Paddington, Gumisie czy Miś Yogi.
Wyruszyliśmy do krainy niedźwiedzi razem z bohaterem książki „Jak rozpoznać misia” M. Robinson. Poznaliśmy niedźwiedzia czarnego i brunatnego oraz zasady jak należy się zachować, gdyby komuś udało się go spotkać.
Razem z misiem Tulisiem szukaliśmy kogoś do przutulenia, ponieważ nasz bohater przespał spokojnie całą zimę, a to bardzo dużo czasu bez czułości. Okazuje się, że znalezienie kogoś do przytulenia się nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Niedźwiadek opuszcza swoją ciemną jaskinię, krąży po okolicy i próbuje się przytulić do różnych rzeczy oraz zwierzaków, jednak za każdym razem coś jest nie tak. A co jeśli to najserdeczniejsze i najprzyjemniejsze utulenie znajduje się znacznie bliżej niż myśli?
Miś jest symbolem przyjaźni i ciepła. Wiele bajek opowiada o odważnych misiach, które pomagają innym i zawsze potrafią rozśmieszyć. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do Biblioteki w Ratuszu po książki o przygodach misiowych bohaterów
Galeria: kliknij
29 listopada
2b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grodkowie także zawitała w nasze progi by porozmawiać o Józefie Elsnerze. Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia następnym razem!
30 listopada
Dziś miałyśmy przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z przewodnikami PTTK, podczas którego miałyśmy okazję zaprezentować działalność naszego Działu Edukacji Regionalnej. Było to dla nas nie tylko wspaniałe doświadczenie, ale także możliwość podzielenia się naszą pasją do regionu, historii i kultury.
Jednym z najważniejszych punktów naszej prezentacji była opowieść o Józefie Elsnerze – wybitnym kompozytorze, pedagogu i jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki. Przypomniałyśmy, jak wielki wpływ miał na rozwój muzyki w Polsce, a także na swojego słynnego ucznia – Fryderyka Chopina.
Cieszymy się, że mogłyśmy w ten sposób zainspirować przewodników, którzy na co dzień przekazują wiedzę o historii i tradycjach turystom i mieszkańcom. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie, interesujące rozmowy i wymianę doświadczeń! Wierzymy, że wspólne działania przyniosą wiele nowych pomysłów na promocję regionu.