Panel ułatwień dostępu
Kontrast
Powiększanie tekstu
Odstępy między tekstem

Ratusz - budynek z historią

Jest nam bardzo miło zaprezentować Państwu ratusz po remoncie. Budynek jest wpisany w nasz miejski krajobraz prawdopodobnie od XIV lub XV wieku, więc jest o czym opowiadać. Zachęcamy do zapoznania się z kalendarium, które udało nam się opracować, do oglądnięcia zdjęć i starych pocztówek, na których możemy zaobserwować jak zmieniała się bryła budynku i jego otoczenie.

Wystawa powstała w oparciu o źródła w postaci książek, artykułów prasowych, pocztówek oraz zdjęć udostępnionych przez mieszkańców Grodkowa

Bardzo serdecznie dziękujemy każdemu, kto chciał nam przekazać nawet najdrobniejsze informacje z powojennej historii budynku. Dzięki pomocy mieszkańców mogliśmy zebrać dane na temat instytucji, które na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat funkcjonowały w ratuszu. Do wielu treści jednak nie udało nam się dotrzeć, wiele jeszcze nie wiemy, albo posiadamy szczątkowe informacje. W związku z tym prosimy o kontakt każdego, kto mógłby nam pomóc w pracy nad uzupełnianiem historii ratusza.

1268 r.
Książę Henryk IV wydał akt lokacyjny dla Grodkowa, który zakładał lokację miasta na prawie niemieckim i nadawał prawa miejskie.

zdjęcie

Akt lokacyjny z 22 września 1268 r. Źródło: Das Grottkau-Ottmachauer Land, Gerhard Wilczek, 1970

1278 r.

Ponowna lokacja miasta Grodchov przez Henryka IV Probusa (1266 – 1290) na prawie niemieckim. Wówczas miasto było już ukształtowane, posiadało ulice, było otoczone fosą oraz wałem z czterema bramami wjazdowymi. Pośrodku rynku stała wysoka wieża obronna, obok niej znajdował się dom kupiecki z karczmą oraz sukiennice, wokół których rozciągał się plac targowy. W północno – zachodniej części rynku usytuowany był dwór wójtowski Machov. Natomiast w południowo – wschodniej części rynku znajdował się kościół pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła, obok wybudowano klasztor Augustianów – Eremitów, szkołę, przytułek oraz łaźnię miejską. Pod koniec XIII w. powstał kościół farny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, następnie pod wezwaniem Św. Michała Archanioła.

zdjęcie

Panorama Grodkowa według ryciny F. B. Wernhera z XVIII w. Źródło: Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego, właściciel oryginału: Biblioteka Uniwersytetu we Wrocławiu

zdjęcie

Piwnice ratusza, fot. 2019. Źródło: archiwum fotograficzne MiGBP w Grodkowie

1313 r.
W źródłach pod tą datą pojawia się wzmianka o sukiennicach grodkowskich, prawdopodobnie obok nich, w środku rynku, stał dom kupiecki, w którym swoja siedzibę miała rada miejska. Chociaż źródła nie wspominają o ratuszu w tamtym okresie, to o jego istnieniu w XIV lub XV wieku świadczą gotyckie piwnice pod częścią obecnego budynku.

10 sierpnia 1549 r.
W mieście wybuchł pożar, który w ciągu 6 godzin pochłonął prawie całe miasto, spłonął również ratusz. Ocalał jedynie kościół parafialny oraz 5 lub 6 domów. Po pożarze biskup Baltazar Promnitz wydał specjalny dokument w sprawie odbudowy miasta. Zabraniał on budowania przy domach drewnianych podcieni, które ułatwiały szerzenie się ognia.

zdjęcie

Grodków, ratusz, wieża, rekonstrukcja elewacji północnej wraz z gotyckim zwieńczeniem z około drugiej połowy XV w. (po lewej), elewacja północna inwentaryzacja z chronologicznym rozwarstwieniem murów. A - mury z drugiej połowy XIV w.; B - mury z około połowy XV w.; C - mury renesansowe z około 1567 r.; D- mury barokowe z XVII w. (po prawej). Oprac. A. Legendziewicz.

1551 r.
Biskup Baltazar Promnitz własnym kosztem odbudował ratusz. Koszty związane z odbudową wieży ratuszowej pokryło w 1577 r. samo miasto. Za wykonane roboty ciesielskie rada miejska zapłaciła 54 talary gotówką, 6 korców żyta, pół kopy karpi, 2 ośminy piwa i pół korca grochu. 5 sierpnia 1577 r. na wieży została umieszczona kula. Na pamiątkę odbudowy ratusza przez biskupa Baltazara Promnitza w ścianę budynku została wmurowana okolicznościowa tablica z herbem biskupa i datą 1551 r. Herb składa się z 4 pól. Nad nim widoczna jest mitra i pastorał, które są oznakami władzy duchownej. Na górze po lewej stronie znajduje się 6 żółtych lilii na białym polu, stanowią one symbol księstwa biskupiego grodkowsko – nyskiego. Na polu obok oraz na dole po lewej znajduje się wyprostowany orzeł śląski, na czwartym polu znajdują się dwa biegnące lwy (jeden nad drugim). Nad nimi widnieją dwie gwiazdy ze strzałą pomiędzy nimi. Herb nosi napis: BALTASAR D(EI) G(RATIA) EPISCOPUS VRATISL(AVENSIA) DO(MINUS) PLESNENSIS SUPREMUS PER UTRAMQUE SILESIAM CAPITANEUS (tłumaczenie: Balthasar, z łaski Boga biskup Wrocławia, pan na Pless (Pszczynie), najwyższy zarządzający obu Śląsków). Wersy pisane po łacinie umieszczone pod herbem oznajmiają: „Lilie są znakiem władzy duchowej, wyprostowany orzeł znakiem władzy świeckiej; zaś biała strzała, położona między gwiazdami, ukazuje piękne insygnia przełożonego. Lwy dołączył władca jako nowe oznaki zasług”. Biskup Baltaza Promnitz rządził od 1540 do 1562 r. Swoją siedzibę miał również w Nysie, gdzie jest pochowany – epitafium z czasów renesansu znajduje się w bazylice św. Jakuba w Nysie. Biskup Wrocławia był w tamtym czasie jednocześnie świeckim władcą księstwa grodkowsko – nyskiego.

zdjęcie

Okolicznościowa tablica z herbem biskupa i datą 1551 r.

1633 r.
W wyniku wojny trzydziestoletniej miasto zostało splądrowane, zniszczone i spalone przez oddziały protestanckie. W zrabowanym ratuszu spłonęła wieża.

1668 r.
Biskup Sebastian von Rostock na własny koszt odbudował spaloną wieżę ratusza, która została uzupełniona krenelażem. Duchowny był obecny w Grodkowie, gdy wieża 27 września 1668 r. uzyskała pozłacane zwieńczenie (złożono w nim pisma) oraz chorągiewkę z herbem książęcym. Miedziane pokrycie dachu zlecono mistrzowi kowalstwa miedziowego Melchiorowi Hundorfowi z Nysy.

1675 r.
W statutach miejskich nakazano obywatelom miasta pojawiać się w płaszczach w kościele, w ratuszu, w obliczu pana burmistrza i sądu, i nie upodabniać się do chłopów. Ponadto jest tam napisane: „Ponieważ rajcy miejscy postanowili, że w terminach, kiedy są sesje rady miejskiej, chcą punktualnie o ósmej wejść do ratusza, każdy z przedstawicieli z towarzyszem winien stawić się pół godziny przed ósmą. Osoby, które nie zastosują się do tego rozporządzenia, będą ukarane karą więzienia lub karą grzywny w wysokości 1 funta wosku (ok. 0,5 kg)”.

1756 r.
Ratusz mieścił piękną salę dla rajców miejskich, przedpokój i kancelarię, pod tymi pomieszczeniami znajdowały się sala sądowa, urząd akcyzy i „piwnica świdnicka”, gdzie odbywał się wyszynk piwa. Murowana wieża ratuszowa z podwójnym prześwitem i zegarem pokryta była blachą miedzianą. Obok wieży znajdowały się dwa większe budynki mieszczące ławki obuwnicze, mięsne i chlebowe, remizę strażacką i garnizonową szkołę jazdy konnej.

zdjęcie

Grodków, ratusz i blok śródrynkowy u schyłku gotyku - hipotetyczna aksonometria zabudowy. Oprac. A. Legendziewicz. Źródło: Z dziejów Grodkowa i ziemi grodkowskiej, cz.2.

1801 r.
Silny orkan przechylił miedzianą kopułę wieży ratuszowej, szybko została jednak przywrócona do pionowej pozycji.

24 czerwca 1833 r.
W Grodkowie rozegrały się najbardziej dramatyczne sceny jakie kiedykolwiek miały tutaj miejsce. W okolicy Bramy Ziębickiej wybuchł największy pożar w historii miasta. Początkowo ogarnął tylko zabudowania gospodarskie leżące za domami mieszkalnymi, ale silny wiatr roznosił iskry także do innych części miasta. Po upływie 5 godzin większość zabudowy miejskiej legła w gruzach. Wieża ratuszowa paliła się do późnej nocy, a o godzinie 22.00 przestał bić zegar ratuszowy. Drewniana konstrukcja wieży spaliła się, sporo szkód odniósł zegar i dzwony, zniszczony był szpic i kula na wieży, pozostały tylko mury aż do krenelażu. Szybko naprawiony zegar umieszczono przejściowo na wieży kościoła katolickiego. Mechanizm zegarowy odnowił brzeski mistrz zegarmistrzostwa Hoffmann, cztery tarcze otrzymały pozłacane cyfry. Dzwony zegara zostały na nowo odlane we Wrocławiu. Zwieńczenie wieży, które zostało zaplanowane jako spiczasty stożek, zostało obite miedzianą blachą. Prawo do wykonania wszystkich prac murarskich nabył mistrz murarski Joseph Fleischer. Za całość prac ciesielskich odpowiedzialny był mistrz cieśla Franz Pfänder.

zdjęcie

Plan miasta z 1620 r. Źródło: Gruttke is``ne schiene Stoadt, Hans Weiser, 1997 r.

1836 r.
Odnowiona została wieża ratuszowa. 3 sierpnia, w urodziny cesarza Fryderyka Wilhelma III, nastąpiło oficjalne poświęcenie nowej wieży. W trakcie uroczystości, przed południem, umieszczono na wieży pozłacaną kulę. Ponadto została na tę okoliczność odśpiewana pieśń ułożona przez ówczesnego proboszcza Grodkowa Pecha. W kuli złożono dokument urzędu miasta o dotychczasowych nieszczęściach, które nawiedziły miasto, o aktualnych władzach urzędu miejskiego, cenach żywności i drewna opałowego. Uroczystość zakończył radosny obiad. Kilka lat później wieża została wyposażona w piorunochron.

1840 r.
Odbudowano cały gmach budynku. Poprzedni budynek ratusza był obszerny, jednak wnętrze było skromnie wyposażone, zgodnie z duchem czasów, w których dbano tylko o zapewnienie podstawowych potrzeb, natomiast nie poświęcano uwagi wygodzie, estetyce czy wzniosłości. Pomimo ambitnych i kosztownych planów odbudowy nowych wnętrz, ostatecznie radni musieli się ograniczyć do najbardziej potrzebnych pomieszczeń ze względu na ograniczony budżet remontowy, którym dysponowali. Projektów odbudowy było kilka, jednak najkorzystniejszą ofertę przedstawił królewski radca budowlany Philippi z Opola. Zaproponował skromniejszy od reszty projekt budowy, który od razu zyskał aprobatę magistratu i według niego zbudowano dzisiejszy ratusz.

zdjęcie

Grodków, ratusz i blok śródrynkowy, rzut z chronologicznym rozwarstwianiem murów sprzed 1834 r. 1 - mury gotyckie, 2 - mury gotyckie rekonstruowane, 3 - mury nowożytne stwierdzone i rekonstruowane, 4 - zasięg obecnego ratusza, A - D - budynki handlowe, R i W - ratusz i wieża, oprac. A. Legendziewicz. Źródło: Z dziejów Grodkowa i ziemi grodkowskiej cz.2.

1861 r.
Urząd pocztowy mieszczący się w ratuszu przeniesiono na miejsce zlikwidowanego sierocińca, do budynku dawnego klasztoru eremitów (róg ulicy Grunwaldzkiej i Reymonta).

1895 r. (lub 1897 r.)

Przed ratuszem odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Wilhelma I. Posąg stał w tym miejscu do 1942 r. 

Połowa lat 30. XX wieku
Przeprowadzono remont ratusza związany z adaptacją pomieszczeń parteru skrzydła zachodniego na potrzeby banku. Prace objęły zmianę konstrukcji stropu. Salę Rady podzielono na dwie mniejsze. Przeprowadzono także remont elewacji. Dekorację klasycystyczną odtworzono tylko na ryzalicie elewacji północnej. Zmieniono także oprawę wejścia głównego – wprowadzono neobarokowy portal z herbem Grodkowa wykonany z betonu. Wokół budynku zaplanowano dalsze tereny zielone, mające na celu podniesienie walorów estetycznych rynku.

zdjęcie

Pomnik cesarza Wilhelma i wschodnia strona Rynku, data stempla pocztowego, Grodków 09.11.1910, wyd. Reinicke & Rubin, Magdeburg, źródło: ze zbiorów Zygmunta Wąsińskiego

Lata 30. XX w.
W ratuszu na parterze skrzydła zachodniego otwarto Miejską Kasę Oszczędnościową, funkcjonowała tam do 1945 r. Zanim powstał bank, w tym samych pomieszczeniach na parterze działał sklep odzieżowy, którego właścicielami byli Martin i Berthold Hirsch. Oferta sklepu skierowana była głównie do kobiet, które mogły tam kupić m.in. odzież, bieliznę, rajstopy, ściereczki i fartuchy.

zdjęcie

Parter, skrzydło zachodnie, źródło: Heimat kalender des Kreises Grottkau. 1942 r., Biblioteka Śląska w Katowicach

zdjęcie

Miejska Kasa Oszczędnościowa - ogłoszenie w gazecie. Została założona w 1841 r. Mieściła się na parterze w grodkowskim ratuszu, nr telefonu 77. Tekst z ogłoszenia: „Oszczędzanie tworzy kapitał, procentuje, przynosi niezależność, dlatego przynieście Państwo swoje oszczędności do Miejskiej Kasy Oszczędnościowej w Grodkowie, zapewniamy również bezpłatne doradztwo we wszystkich sprawach finansowych”. W Grodkowie działała również Powiatowa Kasa Oszczędnościowa.

1945 r.
W grodkowskim ratuszu zostały wyznaczone pomieszczenia pod działalność sądu. Początkowo był to Sąd Grodzki, który funkcjonował w latach 1945 – 1950. Natomiast w latach 1951 – 1975 działał i orzekał Sąd Powiatowy. Sale sądowe znajdowały się w miejscu dzisiejszych pomieszczeń Działu Edukacji Regionalnej.

1964 r.
Odbudowano hełm wieży w formie neobarokowej (w oparciu o rycinę F. B. Wernera z około połowy XVIII w.), uszkodzony podczas II wojny światowej.

zdjęcie

Grodków, fot. A. Śmietański, wyd. Biuro Wydawnicze “RUCH”, data stempla: 17 VII 1964, źródło: ze zbiorów Ryszarda Kasperka.

zdjęcie

Ratusz w rynku, fot. J. Siudecki, wyd. Biuro Wydawnicze “RUCH”, źródło: ze zbiorów Ryszarda Kasperka

Lata 60. i 70.
W ratuszu swoją siedzibę miał Narodowy Bank Polski (parter skrzydło zachodnie) oraz Bank Rolniczy (I piętro, skrzydło zachodnie)

zdjęcie

Narodowy Bank Polski, źródło: archiwum prywatne

zdjęcie

Bank Rolniczy, źródło: archiwum prywatne

zdjęcie

zdjęcie

Ratusz, Grodków, początek XX w., źródło: polska-org.pl

zdjęcie

Pocztówka, Ratusz, Grodków, data stempla 08.11.1916 r., wyd. Erich Seifert, Grottkau, źródło: MiGBP w Grodkowiezdjęcie

Pocztówka, Rynek i Ratusz, Grodków, data stempla 03. 05. 1915 r., wyd. Beck’s Buchhandlung, źródło: MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Zdjęcie lotnicze, Grodków, rynek, źródło: prywatne archiwum Ryszarda Kasperka

zdjęcie

Pocztówka. Ratusz, Grodków, data stempla 30.09.1918 r., wyd. Feodor Sötbe, Grottkau, źródło: ze zbiorów Zygmunta Wąsińskiego

zdjęcie

Ratusz, Heimatkalender des Kreises Grottkau, 1936 r., źródło: Biblioteka Śląska w Katowicach

Lata 70.
Do ratusza zostają przeniesione biura Referatu Oświaty i Wychowania (od 1985 r. Zespół Ekonomiczno - Administracyjny Szkół – ZEAS). W latach 80 instytucja zajmowała I piętro we wschodnim skrzydle ratusza, wówczas przeprowadzono tam modernizację instalacji cieplnej i założono centralne ogrzewanie. ZEAS funkcjonował w ratuszu do początku lat 90. W 1994 r. zmieniona została nazwa instytucji na Gminny Zarząd Szkół i Przedszkoli, a jej siedziba znajduje w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodkowie.

zdjęcie

Ratusz i jego otoczenie, lata 70 - 80, źródło: zbiory Zygmunta Wąsińskiego

zdjęcie

Ratusz i jego otoczenie, lata 70 - 80, źródło: zbiory Zygmunta Wąsińskiego

8 marca 1971 r.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Grodkowie otrzymała nowy lokal, sześć pomieszczeń w ratuszu po Narodowym Banku Polskim (zachodnie skrzydło). Wcześniej biblioteka zajmowała budynek przy ul. Świerczewskiego.

27 marca 1972 r.
Odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grodkowie. Jej powierzchnia wzrosła do 230 m kw., na której swoje miejsce znalazły: wypożyczalnia dla dorosłych z zapleczem magazynowym, dwie czytelnie - dla dzieci i dorosłych oraz gabinet metodyczny.

zdjęcie

Wycinek prasowy z Trybuny opolskiej, 28 marzec 1972 r., źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Oddział dziecięcy w nowej siedzibie w ratuszu, 1972 r., źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie


zdjęcie

Oddział dziecięcy w nowej siedzibie w ratuszu, 1972 r., źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Wycinek prasowy z Trybuny Opolskiej, 5 października 1972 r., źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Pomieszczenia biblioteczne, źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Pomieszczenia biblioteczne, źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Pomieszczenia biblioteczne, źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Pomieszczenia biblioteczne, źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowiezdjęcie

Pomieszczenia biblioteczne, źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Pomieszczenia biblioteczne, źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Pomieszczenia biblioteczne, źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Pomieszczenia biblioteczne, źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Pomieszczenia biblioteczne, źródło: ze zbiorów MiGBP w Grodkowie

Lata 70.
W ratuszu, na parterze we wschodnim skrzydle znajdowała się sala prób Orkiestry Dętej pod batutą Jana Handzlika (powstała w 1974 r. przy GZWM jako Zakładowa Orkiestra Dęta). Następnie ćwiczył tam również chór i orkiestra prowadzone przez Stanisława Ożgę. Ponadto we wschodnim skrzydle znajdowało się miejsce spotkań członków organizacji kombatanckiej ZBoWiD.

zdjęcie

Orkiestra Dęta pod batutą Jana Handzlika, źródło: kronika Grodkowskich Zakładów Wyrobów Metalowych

zdjęcie

Orkiestra Dęta, źródło: zbiory prywatne

zdjęcie

Orkiestra Dęta, źródło: zbiory prywatne

1974 r.
Przed ratuszem został odsłonięty pomnik Józefa Elsnera. Powstał z okazji 200. rocznicy urodzin artysty, obchodzonej w 1969 r.

zdjęcie

Odsłonięcie pomnika Józefa Elsnera, 1974 r., źródło: kronika Józefa Kośli

lata 80. i 90.
W ratuszu swoją siedzibę miała również Komenda Hufca ZHP w Grodkowie oraz Zamiejscowe Oddziały Przedszkola Szkoły Podstawowej nr 2.

Ponadto w ratuszu znajdowały się różne instytucje i sekcje Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie:

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Grodkowie, który zajmował pomieszczenie na II piętrze w skrzydle zachodnim – od lat 80 do 2008 r.

Rodzinne Ogrody Działkowe „Przyszłość”, których siedziba znajdowała się na II piętrze zachodniego skrzydła – od lutego 1987 r. do lutego 2009 r.

Modelarnia - zajęcia odbywały się w pomieszczeniach na II piętrze we wschodnim skrzydle – w latach 2000 – 2011.

zdjęcie

Modelarnia, II piętro, źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie


Ośrodek Pomocy Społecznej - siedziba znajdowała się na I piętrze wschodniego skrzydła. Lata 2000 - 2017.

zdjęcie

Ośrodek Pomocy Społecznej, II piętro, źródło: kronika OPS


Pracownia plastyczna - zajęcia odbywały się w pomieszczeniach na II piętrze we wschodnim skrzydle w latach 1987 – 2009.

zdjęcie

Pracownia plastyczna, źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie

zdjęcie

Pracownia plastyczna, źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie


Urząd Stanu Cywilnego z salą ślubów, w skład którego wchodziły pomieszczenia na I piętrze w skrzydle zachodnim. Instytucja funkcjonowała w ratuszu od lat 70. Urząd Stanu Cywilnego został przeniesiony do Urzędu Miasta w 2013, natomiast sala ślubów w 2018 r. (w związku z remontem ratusza). Nowa sala ślubów jest ulokowana na parterze w zachodnim skrzydle ratusza, w dawnych pomieszczeniach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie.

zdjęcie

Źródło: kroniki Urzędu Stanu Cywilnego

zdjęcie

Źródło: kroniki Urzędu Stanu Cywilnego

zdjęcie

Źródło: kroniki Urzędu Stanu Cywilnego

zdjęcie

Wycinek z gazety, 1973 r., źródło: Trybuna Opolska

zdjęcie

Wycinek z gazety, 13.01.1972 r., źródło: Trybuna Opolska

zdjęcie

Wycinek z gazety, źródło: Trybuna Opolska

zdjęcie

Wycinek z gazety, źródło: Trybuna Opolska

zdjęcie

zdjęcie

zdjęcie

Wybrane fotografie projektów wnętrz urzędów: Stanu Cywilnego, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, Spraw Wewnętrznych Oddz. Prawno - Administracyjny w Opolu, źródło: Archiwum Urzędu Stany Cywilnego w Grodkowie, lata 70.

zdjęcie

źródło: Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego w Grodkowie

zdjęcie

źródło: Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego w Grodkowie

zdjęcie

źródło: Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego w Grodkowie

zdjęcie

źródło: Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego w Grodkowie


Caritas - od 1992 r. instytucja prowadziła działalność na I piętrze wschodniego skrzydła ratusza. W 1997 r. przeniesiona została do pomieszczeń na parterze w tym samym skrzydle.

W lokalach dostępnych od wejścia północnego znajdują się: Pizzeria “Sempre”, która została otwarta 19 marca 1998 r. Wcześniej znajdował się w tutaj klub NOT (Naczelna Organizacja Techniczna) należący do GZWM-u (duża sala), w miejscu, w którym znajduje się kuchnia była kotłownia. Pizzeria funkcjonuje w ratuszu do dzisiaj.

Kancelaria notarialna została otwarta w ratuszu w 1997 r.

zdjęcie

Zdjęcie mechanizmu zegara ratuszowego, na zdjęciu zegarmistrz Stanisław Bogucki, źródło: Archiwum Witolda Szczęśniaka

zdjęcie

Zdjęcie mechanizmu zegara ratuszowego, na zdjęciu zegarmistrz Stanisław Bogucki, źródło: Archiwum Witolda Szczęśniaka

zdjęcie

Wycinek z Trybuny Opolskiej, 20 września 1973 r., źródło: MiGBP w Grodkowie

zdjęcie

Wycinek z Trybuny Opolskiej, 5 stycznia 1977 r., źródło: MiGBP w Grodkowie


grudzień 2010 r.
Zakończyła się realizacja projektu pn. „Remont zabezpieczający Ratusza w Grodkowie”. W budynku zostały wykonane prace remontowe, które obejmowały: skotwienie murów ratusza i wieży, remont stropów II piętra, remont więźby dachowej, wymianę pokrycia dachowego i obróbek blacharskich, remont wieży ratuszowej, przemurowanie kominów, wymianę instalacji odgromowej, wykonanie lukarn dachowych, roboty rozbiórkowe, ziemne i izolację pionową murów fundamentowych, renowację i wymianę stolarki okiennej wraz z parapetami wewnętrznymi i zewnętrznymi, ocieplenie i odbudowę poddasza, wykonanie podłogi na poddaszu, roboty tynkarskie, malarskie ścian ratusza – elewacje. Celem projektu było zachowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego służącego rozwojowi działalności kulturalnej przyczyniające się do wzrostu atrakcyjności regionu.

zdjęcie

Źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie

zdjęcie

Źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie

zdjęcie

Źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie

zdjęcie

Źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie


zdjęcie

Źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie


2011 r.
Zakończona została realizacja projektu pn. „Rewitalizacja otoczenia Ratusza w Grodkowie” przeprowadzony został remont placu rynkowego. Głównym założeniem ideowym rewitalizacji centrum Grodkowa było odtworzenie właściwej funkcji rynku. W ramach ww. projektu wykonano dojścia i dojazdy w formie ciągów pieszo – jezdnych wyłącznie z materiałów naturalnych, kamiennych o jednolitej stonowanej kolorystyce, która nie stanowi konkurencji dla głównego obiektu – ratusza. Wybudowano trzy zespoły parkingów dla samochodów osobowych z uwzględnieniem miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Nasadzono nowe drzewa (szczepiony klon kulisty) wokół ratusza oraz kwartalnie w narożach płyty rynku. Wszystkie elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, włazy kanalizacyjne, osłony pni drzew) zostały dobrane w formach historyzujących, właściwych dla terenów zabytkowych. Pomnik Józefa Elsnera został poddany renowacji i nieco zmieniła się jego lokalizacja. W części południowej zainstalowano fontannę w formie placu wodnego. Rozbudowano istniejący układ oświetleniowy o elementy iluminacyjne – oświetlenie bryły ratusza, pomnika Elsnera oraz zieleni. Pod płytą rynku przebudowano sieć wodociągową i wybudowano sieć kanalizacji deszczowej. Ponadto w celu zwiększenia bezpieczeństwa i uniknięcia aktów wandalizmu zainstalowano dwie kamery monitorujące otoczenie ratusza.

zdjęcie

Źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie

zdjęcie

Źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie

zdjęcie

Źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie


kwiecień 2012 r.
W ratuszu została otwarta Izba Pamięci Ziemi Grodkowskiej. Projekt polegał na utworzeniu miejsca, w którym można gromadzić eksponaty dotyczące historii Grodkowa i okolic oraz prezentować pamiątki związane z Józefem Elsnerem i Silviusem Leopoldem Weissem. Realizacja operacji miała przyczynić się do poznania, rozwoju i poprawy stanu dziedzictwa kulturowego w Gminie Grodków. Miejsce to miało służyć również do zaprezentowania dorobku osób związanych z naszym terenem, stało się ono ośrodkiem spotkań, prelekcji i wykładów. W ramach adaptacji wykonano wymianę instalacji elektrycznej, odnowiono posadzki, sufity i ściany oraz odrestaurowano stolarkę drzwiową. Zostały zakupione gabloty i antyramy wystawiennicze. W 2019 roku Izba Pamięci zmienia nazwę na Dział Edukacji Regionalnej.

zdjęcie

Otwarcie Izby Pamięci Ziemi Grodkowskiej, źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie

zdjęcie

Otwarcie Izby Pamięci Ziemi Grodkowskiej, źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie

zdjęcie

Otwarcie Izby Pamięci Ziemi Grodkowskiej, źródło: archiwum fotograficzne Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie


Jesień 2019 r.
Zakończona została realizacja projektu „Rewitalizacja Ratusza w Grodkowie”, który zakładał przebudowę wnętrza ratusza w Grodkowie w celu adaptacji pomieszczeń na cele kulturalno–oświatowo–społeczne. W ramach projektu zostały wykonane liczne prace budowlane związane ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń wschodniego skrzydła ratusza na pomieszczenia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej oraz ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń zachodniego skrzydła ratusza. W ramach prac przeprowadzony został również remont instalacji wewnętrznych: wodno–kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej i wentylacji mechanicznej. Poszczególne pomieszczenia zostały wyposażone w nowe meble i urządzenia. Ponadto w budynku została zamontowana winda. W rezultacie projekt miał na celu: utworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznej, służącej wypoczynkowi i rekreacji mieszkańców gminy, sprzyjającej integracji społecznej gminy, podnoszącej jego atrakcyjność turystyczną; ochronę i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, stworzenie przestrzeni dla mieszkańców do organizowania spotkań; zagospodarowanie czasu wolnego osób starszych; wzrost uczestnictwa w życiu kulturalnym; zapewnienie dostępu dla osób niepełnosprawnych.

Projekt budowlany na remont za...

Projekt budowlany na remont zabezpieczający ratusza w Grodkowie

Projekt budowlany na remont za...

Projekt budowlany na remont zabezpieczający ratusza w Grodkowie

Projekt budowlany na remont za...

Projekt budowlany na remont zabezpieczający ratusza w Grodkowie

Projekt budowlany na remont za...

Projekt budowlany na remont zabezpieczający ratusza w Grodkowie

Projekt budowlany na remont za...

Projekt budowlany na remont zabezpieczający ratusza w Grodkowie

Projekt budowlany na remont za...

Projekt budowlany na remont zabezpieczający ratusza w Grodkowie

Projekt aranżacji i wyposażeni...

Projekt aranżacji i wyposażenia wnętrza ratusza w Grodkowie, źródło: Urząd Miejski w Grodkowie

Projekt aranżacji i wyposażeni...

Projekt aranżacji i wyposażenia wnętrza ratusza w Grodkowie, źródło: Urząd Miejski w Grodkowie

Projekt aranżacji i wyposażeni...

Projekt aranżacji i wyposażenia wnętrza ratusza w Grodkowie, źródło: Urząd Miejski w Grodkowie

Projekt aranżacji i wyposażeni...

Projekt aranżacji i wyposażenia wnętrza ratusza w Grodkowie, źródło: Urząd Miejski w Grodkowie

Projekt aranżacji i wyposażeni...

Projekt aranżacji i wyposażenia wnętrza ratusza w Grodkowie, źródło: Urząd Miejski w Grodkowie


























W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.