- N -
Karl Robert Sommer urodził się 16 grudnia 1864 r. w Grodkowie. Jego rodzice przybyli tutaj z Raciborza w 1854 r., ojciec był adwokatem i notariuszem. Robert był najmłodszy z sześciorga rodzeństwa. Chciał zostać oficerem marynarki, ale wada wzroku pokrzyżowała jego plany. Ostatecznie zdecydował się na medycynę i filozofię. Studiował na Uniwersytecie Alberta i Ludwika w Fryburgu Bryzgowijskim, na Uniwersytecie w Lipsku oraz na Uniwersytecie w Berlinie. Uzyskał tytuł doktora filozofii. W latach 1888 – 1889 pracował w laboratorium Wilhelma Wundta. W 1889 roku został asystentem w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku. Habilitował się w Würzburgu. Od 1892 roku był profesorem psychiatrii na Uniwersytecie w Gießen. 27 marca 1895 r. został profesorem i dyrektorem, założonej z własnej inicjatywy, kliniki psychiatrycznej.
Sommer na przełomie XIX/XX w. był jednym z najbardziej szanowanych naukowców na świecie. Poprzez liczne prace z zakresu psychologii, estetyki, filozofii, historii rodziny i genetyki osiągnął znaczną renomę. W kwietniu 1904 r. dzięki Sommerowi powołano Niemieckie Towarzystwo Psychologii Eksperymentalnej, które istnieje do dnia dzisiejszego pod nazwą Niemieckie Towarzystwo Psychologii. Zmarł 2 lutego 1937 r. w Gießen. Do roku 1945 istniała w Grodkowie ulica jego imienia: Robert – Sommer – Weg, obecnie jest to ulica Marii Konopnickiej.
Źródło: www.grottkau.pl
W przedwojennym Grodkowie dzisiejsza ulica Sienkiewicza funkcjonowała jako Neisser Staße, czyli ulica Nyska. Śledząc historię naszego miasta możemy odnaleźć kilka ciekawostek związanych z tym miejscem. W 1536 r. na ulicy Nyskiej pojawił się pierwszy bruk. W 1565 r. przedłużono go poza Bramę Nyską (jedna z czterech bram wjazdowych, która została rozebrana w połowie XIX wieku). W połowie XIX wieku poszerzono ulicę Nyską i nadano jej prosty kierunek. Wówczas powstała arteria przelotowa od Bramy Wrocławskiej poprzez Rynek, aż do kapliczki św. Krzyża przed Bramą Nyską. Przy ulicy Nyskiej pod numerem 16 znajdowała się kawiarnia „Cafe Grosser“ (dzisiaj mieści się tam restauracja „Kaprys“). Jej wnętrze było bardzo stylowo urządzone, a możemy je podziwiać na dawnych grodkowskich pocztówkach. W kamienicy, która istnieje do dzisiaj, na rogu ul. Sienkiewicza i ul. Moniuszki, swoją siedzibę przez ponad sto lat (do 1945 r.) miała firma rodziny Laqua. Mieścił się tam sklep z artykułami kolonialnymi z prawem do destylacji, warzenia i wyszynku. Ponadto wspomniana rodzina posiadała w Grodkowie hurtownię wina i palarnię kawy. W tym samym budynku mieściła się także sala modlitw dla wspólnoty żydowskiej. Na rogu ulicy Nyskiej i rynku (południowa strona rynku) znajdował się Hotel „Pod Trzema Koronami“, który był jednym z trzech hoteli przy placu rynkowym. Budynek uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej, a w latach powojennych został rozebrany.
Źródło:
Z przeszłości i teraźniejszości Grodkowa – materiały na sesję popularnonaukową, cz. I, Opole 1968
Hans Weiser, Gruttke is' 'ne schiene Staadt, 1997