Bolesław Tokar (1932-2021) - filatelista

Urodził się w 1932 roku w miejscowości Bereżanka. Na ziemię grodkowską przybył wraz z rodzicami (w 1946 roku), z którymi zamieszkał w Skoroszycach. Od 1959 roku mieszka w Grodkowie. Przez wiele lat pracował jako naczelnik grodkowskiej poczty.

Jego przygoda ze znaczkami rozpoczęła się gdy miał 14 lat. Wtedy razem z kolegą kupił od pewnego młodzieńca stary poniemiecki klaser ze znaczkami. Podzielili się między sobą znaczkami na zasadzie „jeden dla ciebie jeden dla mnie”, nie zdając sobie sprawy że rozbijają w ten sposób serię z określonej kolekcji. Podczas nauki w technikum pocztowym w Opolu w 1952 roku wstąpił do oddziału Polskiego Związku Filatelistycznego w Opolu. Gdy został zatrudniony na poczcie, łatwiej mu było nawiązać kontakt z innymi filatelistami, wymieniać się znaczkami z kolekcjonerami z Polski i z zagranicy.

Gromadzenie kolekcji swojego życia rozpoczął w 1978 roku, gdy Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Od tamtego czasu najistotniejsze dla filatelisty stało się zbieranie znaczków, kart pocztowych i stempli poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II – tworzenie kolekcji „Pielgrzym Pokoju”. W ten niezwykły sposób przedstawia całą historię pontyfikatu papieża Polaka. W skład kolekcji wchodzą m.in. okolicznościowe i unikatowe znaczki pochodzące z najbardziej odległych części świata, do których podróżował Jan Paweł II, często wydawane w niewielkich nakładach. Kolekcja grodkowskiego filatelisty była prezentowana na licznych wystawach filatelistycznych, najczęściej organizowanych na terenie województwa opolskiego, m.in.: w Muzeum w Nysie, w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, w Jezuickim Ośrodku Formacji i Kultury „Xaverianum” w Opolu oraz w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku.

Bolesław Tokar był też właścicielem kolekcji „Opolszczyzna w filatelistyce”, zbioru, na który składają się m.in. listy niestemplowane, na których nie ma jeszcze znaczków, pochodzące z XIX.