Józef Wilczęga (1933-2020) - malarz, modelarz
Józef Wilczęga urodził się 1 stycznia 1933 r. w Koszarawie (aktualnie powiat żywiecki, województwo śląskie) jako najstarszy z trzech synów Heleny i Bronisława. W 1945 r. przyjechał z rodzicami do Wojsławia i mieszkał tam około 10 lat. Od dziecka przejawiał talent plastyczny, chętnie sięgał po kredki i spędzał czas na rysowaniu.
Jego wyuczony zawód to lakiernik samochodowy. Przez 3 lata był w wojsku, najpierw w Warszawie, a następnie w Przasnyszu. Pełnił tam m.in. funkcję dekoratora klubu wojskowego. Po powrocie przez rok pracował w Brzegu w szyldownictwie. Następnie rozpoczął pracę w Zarządzie Dróg w Nysie, dzięki czemu dostał służbowe mieszkanie w Grodkowie przy ul. Warszawskiej, naprzeciw dworca. Jego kolejnym zakładem pracy był grodkowski GZWM. Był tam lakiernikiem. Później postanowił założyć własny warsztat lakierniczy, jednak dość szybko go zamknął i na chwilę wrócił do GZWM. Ostatnim miejscem pracy Józefa Wilczęgi było PSS Społem, gdzie zajmował stanowisko dekoratora. Jego zadaniem było aranżowanie wystaw sklepowych oraz tworzenie szyldów reklamowych.
Ulubioną formą plastyczną Pana Józefa jest malarstwo olejne. Najbardziej lubi malować naturę, odzwierciedla ją zawsze najlepiej jak potrafi, uważa, że wszelkie udziwnienia są zbędne. Wśród mieszkańców Grodkowa kojarzony jest z obrazami przedstawiającymi Grodków z przeszłości. Inspirując się pocztówkami z I połowy XX wieku, na swoich obrazach wiernie odtwarza urokliwe oblicze miasta. Można na nich podziwiać przedwojenne kamienice wokół rynku, ówczesny wygląd brukowanego rynku z przejeżdżającymi po nim dorożkami i pierwszymi samochodami, budynek ratusza ze znajdującym się przed nim pomnikiem cesarza Wilhelma I. Jego obrazy znajdują się w domach w Grodkowie i jego okolicach. Spora część sprzedana została m.in. do Niemiec, USA i Australii.
Oprócz malarstwa Józef Wilczęga niezwykle sprawnie porusza się w modelarstwie. Z jego najważniejszych dzieł trzeba wymienić makietę dworca kolejowego w Grodkowie, która prezentowana jest w grodkowskiej Izbie Pamięci. Makieta dworca została zbudowana w skali 1:87 według stanu z lat 30. XX wieku. W trakcie składania są jeszcze makiety statków: okrętu brytyjskiej marynarki wojennej Victory (skala 1:50) holownika Ares (skala 1:25), statku pożarniczego (skala 1:25) oraz kutra rybackiego (skala 1:25). Wśród najbliższych planów artysty jest namalowanie kilku obrazów o tematyce morskiej, a następnie udostępnienie ich szerszej publiczności w formie wystawy wraz ze wspomnianymi makietami statków.
Makieta dworca kolejowego zbudowana została z zachowaniem skali 1:87. Jej wymiary to 2,70 m x 1,40 m. Wizerunek, który przedstawia makieta jest wersją przedwojenną (lata 30 XX w.). W budynku dworca znajduje się hala dla podróżnych, bagażownia, restauracja z pergolą, poczekalnia. Wiernie zostały odtworzone również inne elementy, są to: nastawnia, pompa, warsztat, rampa a także zwrotnice, ograniczniki oraz słupki zwrotnicze. Budynek mieszkalny przy dworcu, skład budowlany, skład węgla i kamienice przy ulicy Warszawskiej zostały odtworzone niezwykle wiernie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na krzyż przydrożny i zieleń. Realizacja całego projektu trwała ok. 5 lat.
Makieta prezentowana jest w Dziale Edukacji Regionalnej (II piętro grodkowskiego ratusza).