Panel ułatwień dostępu
Kontrast
Powiększanie tekstu
Odstępy między tekstem

Luty w bibliotece

01.02.2023

1 lutego odwiedziliśmy naszych sąsiadów - Klub Seniora+. Celem tego spotkania była promocja czasopism dostępnych w bibliotece. Każdego roku nasza prenumerata jest „odświeżana”.

W planach na kolejny rok uwzględniamy sugestie naszych użytkowników, wsłuchujemy się w ich potrzeby. Na rewizytę nie trzeba było długo czekać, Panie z Klubu Senior+ przyszły do nas nazajutrz i wypożyczyły czasopisma. Zostaliśmy zaproszeni na PRZEPYSZNY krupniczek (...zupkę rzecz jasna ), zaplanowaliśmy również kolejne działania i formy współpracy. Serdecznie dziękujemy! 



02.02.2023

Dziękujemy za odwiedziny w naszym Dziale Edukacji Regionalnej grupom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie. Cieszymy się, że wystawa "Drgania" wywołała tak żywe dyskusje wśród Was!

Dziękujemy opiekunom za podesłane zdjęcia.


zdjęcie



 06.02.2023

Dziękujemy klasie 7a z PSP nr 3 w Grodkowie za wspólne zwiedzanie wystawy "Drgania", mamy nadzieję, że każdemu z Was uda się napisać dobrą recenzję z wystawy . W razie niedosytu wrażeń, zapraszamy w godzinach otwarcia Działu Edukacji Regionalnej do ponownego obejrzenia fotografii.


zdjęcie


 06.02.2023

Wczoraj (6 lutego) byliśmy z wizytą w Klubie Senior+. Celem tego spotkania było zapoznanie się z ofertą gier planszowych dostępnych w naszej bibliotece. Oczywiście wszystkich gier nie mogliśmy ze sobą zabrać (mamy ich ponad 100), ale wybraliśmy kilka, które wzbudziły ciekawość wśród seniorek. Takie gry jak: "Alias", "Blokus", "Blockers", "Hexx!", "Słowny Ninja" czy "Ubongo" nie były znane Paniom wcześniej, a mimo to spodobały się. Dzięki prostym zasadom i ciekawej rozgrywce ćwiczącej pamięć, refleks czy logiczne myślenie, można je polecić osobom w każdym wieku. Panie seniorki zapewniły, że będą sobie pożyczać gry na swoje spotkania, co nas bardzo cieszy.


zdjęcie



10.02.2023

Na spotkaniu z grupami „Biedroneczki” i „Tygryski” rozmawialiśmy o baśniach. Przedszkolaki wysłuchały opowieści pt. „Kowal i pies” z książki pt. „Złota księga bajek świata”, a później na podstawie przeczytanego tekstu rozpoznawały z jakiej bajki pochodzi fragment i wymieniali imiona bohaterów. Odgadywały też zagadki i przeglądały pięknie ilustrowane książki.

zdjęcie



10.02.2023

10 lutego w bibliotece odbyły się spotkania uczniów klas piątych i szóstych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodkowie z Panią psycholog - Joanną Zbroniec z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Grodkowie. Tematem spotkań był „Hejt w szkole i w Internecie”. Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się czym różni się hejt szkolny od hejtu internetowego, jak powinien zachować się świadek hejtu, do kogo zwrócić się o pomoc doświadczając tej formy przemocy, poznali także profil osobowości hejtera. Nastolatkowie obejrzeli krótki film, a w trakcie całego wydarzenia, aktywnie uczestniczyli w pogadance i ćwiczeniach.

zdjęcie



13.02.2023 - Ferie w Bibliotece 2023

Tegoroczne ferie w naszej bibliotece rozpoczęliśmy tematyką szachową. W poniedziałek 13 lutego odbyły się zajęcia dla dzieci, które chciały się nauczyć podstaw gry w szachy oraz dla tych, co już grać umieją. Swoją bogatą wiedzą na ten temat podzielił się z nami Pan Sławomir Sobstel, który prowadzi zajęcia szachowe w PSP nr 1 w Grodkowie. Pan Sławek w bardzo jasny i przystępny sposób wyjaśnił zasady tej najpopularniejszej gry planszowej na świecie, a także podał kilka przepisów, które stosuje się na turniejach szachowych. Po tym ciekawym wstępie, każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności w grze ze swoim przeciwnikiem. Dzieci uczące się grać, miały wsparcie swoich starszych koleżanek, które krok po kroku tłumaczyły ruchy każdej z figur. Ostatnie partie szachowe dzieci grały już bez podpowiedzi i można było zauważyć, że bardzo szybko się uczą. Przy stołach już bardziej doświadczonych graczy, dochodziło do pasjonujących pojedynków. Dziękujemy Panu Sławkowi za ciekawe zajęcia, które pokazały też, jak dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, cieszy się ta „królewska gra”, która wytęża umysł, wymaga skupienia, ćwiczy spostrzegawczość i uczy logicznego myślenia. Mamy nadzieję, że przygoda z szachami w naszej bibliotece będzie dalej trwać i nieraz się jeszcze spotkamy na wspólnych rozgrywkach.


zdjęcie



14.02.2023 - Ferie w Bibliotece 2023

Tak bawiłyśmy się na zajęciach plastycznych w Oddziale dla Dzieci.

Najpierw „zbudowałyśmy” boisko, następnie sporo czasu zajął nam trening piłkarek i piłkarzy, a na końcu na naszym „Orliku” rozegrałyśmy mecz – wynik 6 : 6.


zdjęcie



14.02.2023  - Ferie w Bibliotece 2023

Kolejne zajęcia dla dzieci pod znakiem szachów za nami. Tym razem w ujęciu terapeutycznym. 14 lutego, dzięki współpracy biblioteki z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Grodkowie, odbyło się spotkanie pt. „Szachoterapia”. Podczas zajęć dzieci poznały krótką historię powstania szachów, następnie kolorowały szablony figur szachowych, wykonały z nich opaski, które zostały użyte do zabawy na macie szachowej. To właśnie na planszy dzieci uczyły się m. in. tworzenia planu działania, przewidywania ruchów przeciwnika, konsekwencji własnych posunięć, konstruktywnego myślenia i pracy w grupie. W drugiej części wydarzenia uczestnicy wysłuchali bajki „Brzydkie kaczątko”, która mówi o poczuciu własnej wartości, szacunku do innych. Ta ponadczasowa baśń Hansa Christiana Andersena dowodzi, że wygląd zewnętrzny innych ludzi, ich ubranie, czy pozostałe oznaki zamożności (jak np. drogie zabawki, markowe ubrania) nie powinny być wyłączną podstawą do ich oceny. Mamy nadzieję, że zajęcia były ciekawe i sprawiły frajdę uczestnikom. Dziękujemy Pani Joasi Zbroniec. To dzięki Jej fachowej wiedzy spotkanie mogło się odbyć.


zdjęcie



 15.02.2023

Drodzy zwiedzający! W naszych salach dostępne są w tym momencie 3 wystawy, które można oglądać w godzinach pracy Działu Edukacji Regionalnej.

- Wystawa "Drgania" Bartłomieja Warowy zajmująca główne pomieszczenia, składa się z 35 autorskich fotografii przedstawiających nasze miasto w bardzo nietypowy sposób.

- Małą salę zajmuje wielka panorama z 1930 roku, gdzie możemy obejrzeć Grodków z lotu ptaka i spędzić czas na szukaniu zmian jakie dokonały się na przestrzeni lat. W gablotach udostępniliśmy także powiększone kopie starych pocztówek z naszego archiwum.

- W kolejnej sali zobaczymy coś dla fanów kolejnictwa. Piękna makieta Józefa Wilczęgi przedstawiająca nasz dworzec i otoczenie wraz z wystawą "170 lecie linii kolejowej Nysa-Brzeg" na pewno nie zawiodą zainteresowanych.

ZAPRASZAMY!


zdjęcie

 


16.02.2023

Wietrzenie magazynów w Dziale Edukacji Regionalnej wygląda właśnie tak! Przeglądamy nasze zbiory, rejestrujemy je i sprawdzamy ich stan zachowania, by mogły przetrwać kolejne lata. Szykujemy się do zdigitalizowania jak największej ich ilości by w przyszłości stworzyć zbiór online, który Państwo będą mogli przeglądać na naszej stronie biblioteki! Prosimy o cierpliwość, gdyż jest to bardzo czasochłonne zadanie.


zdjęcie



17.02.2023

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 6-latki z Przedszkola Publicznego nr 2, poznały książkę Pawła Beręsewicza pt. „Czemu tata siedzi w garnku?” .

Przeglądając rodzinny album, dziadek opowiada wnukowi o dziecięcych latach syna. Przedszkolaki wysłuchały kilku opowiadań, które bardzo je rozśmieszyły a jednocześnie zadziwiły. Najbardziej spodobała się opowieść pt. „Dziadek, a czemu tata zjada piasek?”. Obiecały wypytać swoich dziadków, jak to było z ich rodzicami...


zdjęcie



21.02.2023 - Ferie w Bibliotece 2023

Wykonaniem zabawek z recyklingu rozpoczęliśmy dzisiejsze zajęcia w Oddziale dla Dzieci. Z plastikowych butelek powstały ekologiczne stworki, a z rolek i talerzyków papierowych powstała gra zręcznościowa – rzut obręczą. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

zdjęcie



21.02.2023 - Ferie w Bibliotece 2023

Puzzle to układanka, którą zna prawie każdy, ale nie wszyscy ją lubią. Cierpliwość, spostrzegawczość, skupienie - to cechy, które bardzo pomagają przy układaniu puzzli, a nie każdy je posiada. Dzieci, które przyszły do biblioteki w poniedziałek 20 lutego, z pewnością te cechy miały, bo zabawa w układanie kolorowych obrazków pochłonęła je bez reszty. A było w czym wybierać, bo przygotowaliśmy około 50 różnych pudełek puzzli, od 24 do 500 elementów. Dostępne są przez cały czas w godzinach otwarcia Czytelni, więc mając trochę wolnego czasu można sobie przyjść do nas, wybrać pudełko i ułożyć obrazek. Serdecznie zapraszamy!


zdjęcie



 22.02.2023

Za nami długo wyczekiwane spotkanie z Wojciechem Chmielarzem.

Pan Wojtek opowiadał nam o tym, jak zaczęła się Jego przygoda z pisaniem, dlaczego wybrał taki gatunek, jak kryminał. Rozmawialiśmy o genezie powstawania powieści autora, o rynku wydawniczym w Polsce, również o filmach nakręconych na podstawie jego książek ( "Żmijowisko" i "Wyrwa"- premiera wkrótce). Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, uczestnicy mieli wiele pytań dotyczących twórczości Pana Chmielarza. Była możliwość zakupu książek, zdobycie autografu i zrobienie pamiątkowej fotki z autorem. Po spotkaniu Pan Wojtek wraz z małżonką zwiedzili naszą bibliotekę.

Dziękujemy serdecznie za spotkanie, a wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie, aktywny udział i liczne pytania do autora.

Do zobaczenia na następnym spotkaniu


zdjęcie



 22 i 23.02.2023 - Ferie w Bibliotece 2023

W dniach 22 i 23 lutego odbyły się w bibliotece zajęcia z interaktywnego kursu programowania. Dzieci korzystały z dostępnych u nas zestawów edukacyjnych „Scottie Go!” Zastosowane w tych zestawach mechanizmy znane z gier komputerowych oraz ciekawe zadania logiczne i łamigłówki, pomagają utrzymać zainteresowanie graczy i wynagradzać ich wysiłki. Podczas tych zajęć można było zauważyć duże skupienie i zaangażowanie dzieci, które dążyły do tego, aby poszczególne zadania rozwiązać z jak najlepszym efektem. Życzymy im żeby nabyta wiedza zaowocowała w przyszłości i być może zostaną programistami.


zdjęcie



23.02.2023

Przedszkolaki z Klubu Malucha "Pluszowy Kącik" odwiedziły Oddział dla Dzieci. Oglądały książeczki, układały puzzle i wybrały z paniami książeczki do poczytania w przedszkolu.

zdjęcie



24.02.2023 - Ferie w Bibliotece 2023

"Jesteśmy z siebie dumne", takie słowa po zajęciach chciałby usłyszeć każdy instruktor zajęć! Dziewczyny, to ja jestem z Was dumna, że podołałyście temu nie prostemu zadaniu, w stworzeniu od podstaw segregatora w formie junk journala. Wasze pierwsze prace introligatorskie za Wami i mam nadzieję, że zainspirują do dalszych działań z tekturą, klejem i papierem. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach!


zdjęcie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.