Panel ułatwień dostępu
Kontrast
Powiększanie tekstu
Odstępy między tekstem

Wrzesień w bibliotece

6 września

zdjęcie


Naszym gościem była Hanna Greń. Przeżyliśmy cudowne spotkanie, w atmosferze mroku, intrygi i morderstw, ale spotkanie nie było mroczne, ani straszne. Autorka to miła i ciepła osoba, która w swoich książkach porusza również wątki obyczajowe. Pani Hanna Greń opowiedziała nam o tym, jak zaczęła się Jej przygoda z pisaniem, dlaczego pisze kryminały, jakie książki czyta. Dowiedzieliśmy się, jak rodzą się pomysły na książki, jak wygląda warsztat pisarski i kto jest pierwszym recenzentem kryminałów Pani Hanny. Był czas na wspólne zdjęcia i autografy. Zapraszamy do biblioteki, bo kto nie czytał jeszcze książek Hanny Greń, koniecznie musi nadrobić zaległości. Serdecznie dziękujemy autorce i wszystkich przybyłym za tak cudowną atmosferę na naszym spotkaniu. 


9 września

zdjęcie


Za nami kolejna odsłona akcji Narodowe Czytanie. W tym roku fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej czytali: Panie z Klubu Seniora Grodków, Uczniowie ZSP Grodków , uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodkowie, uczennice Szkoły Podstawowej w Gnojnej, uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach i Harcerki z 5 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Bobry" w Grodkowie . Serdecznie dziękujemy Wszystkim za przygotowanie i udział w tej akcji. Do zobaczenia za rok!


9 września

zdjęcie


Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Elsnera w Grodkowie w ramach projektu „Kultura do działań specjalnych - udział dzieci ze specjalnymi potrzebami i ich rodzin w życiu kulturalnym” zaprosiła do Teatru Polskiego we Wrocławiu rodziców/opiekunów dzieci biorących udział w projekcie.

Spektakl „Czego nie widać” Michaela Frayna to jedna z najchętniej wystawianych i oglądanych sztuk o teatrze i ludziach teatru. Nie bez powodu nazywana jest „farsą fars”, gdyż autor doprowadził swój tekst niemal do granic gatunku, z wirtuozerią pokazując i demaskując jego chwyty i reguły. To pełna angielskiego humoru, piętrzących się scenicznych i zakulisowych wypadków, rozegrana w brawurowym tempie opowieść o powstawaniu przedstawienia.

Projekt realizowany w ramach zadania „Kultura do działań specjalnych - udział dzieci ze specjalnymi potrzebami i ich rodzin w życiu kulturalnym” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

zdjęcie


10 września

zdjęcie


W niedzielę 10 września Dział Edukacji Regionalnej odwiedzili harcerze z 5 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Polana" w Brzegu. Z uśmiechami na twarzach oglądali wystawę poświęconą harcerstwu, a niektórym udało się odnaleźć siebie na zdjęciach prezentowanych na naszej "ścianie wspomnień". Dziękujemy za wizytę i pozdrawiamy!

Wszystkich zainteresowanych wystawą "Harcerstwo" zapraszamy do Działu Edukacji Regionalnej od poniedziałku do piątku. 


12 września

zdjęcie


Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Elsnera w Grodkowie w ramach projektu „Kultura do działań specjalnych - udział dzieci ze specjalnymi potrzebami i ich rodzin w życiu kulturalnym” zaprosiła uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie wraz z ich rodzicami/opiekunami do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Celem naszej wycieczki były warsztaty rodzinne „Jesień, jesień dary niesie”. Podczas zajęć dzieci mogły odkryć różnorodność liści, ziaren i owoców dziko rosnących, które jesienią ubarwiają nam świat. Następnie każde dziecko mogło samodzielnie zdobić i kleić mozaiki roślinne wykorzystując do tego ziarna i nasiona. Powstałe kompozycje dzieci zabrały ze sobą do domu. Dodatkowym atutem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego i odkrywanie jego tajemnic wraz z przewodnikiem.

Projekt realizowany w ramach zadania „Kultura do działań specjalnych - udział dzieci ze specjalnymi potrzebami i ich rodzin w życiu kulturalnym” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

zdjęcie


13 września

zdjęcie


W zajęciach związanych z wystawą "Harcerstwo" uczestniczyła klasa 3a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali ciekawych opowieści druhny Marii. Dowiedzieli się między innymi jak wygląda mundur harcerski, jakich wspaniałych przeżyć dostarczają biwaki i obozy harcerskie, co można ugotować w kociołku i jakie cechy powinien mieć harcerz. Dzieci mogły własnoręcznie wykonać pamiątkę z dzisiejszego spotkania, co sprawiło im dużo radości. Dziękujemy uczniom i opiekunom za dzisiejsze zajęcia!

Wszystkich chętnych do udziału w zajęciach zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji Regionalnej: 77 415 54 28.


13 września

zdjęcie


Dzięki uprzejmości i miłości do książek Cudownych Pań z Restauracji Dobra Karma powstała kolejna półka uwalnianych książek! Po smacznym posiłku można zerknąć, jaką pozycję chcielibyście zabrać ze sobą . Książki są zarejestrowane na stronie https://bookcrossing.pl/, więc można sprawdzić historię ich podróży, przeczytać i puścić w obieg dalej.

Zapraszamy do odwiedzin w restauracji i korzystania z naszej nowej, bookcrossingowej półeczki.


14 września

zdjęcie


O pełnym przygód i niespodzianek życiu harcerza dowiedziała się klasa 6c z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie. Drużynowy Marek z 5 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Bobry" w Grodkowie zaciekawił tematem uczniów i starał się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Szóstoklasiści wzięli udział w harcerskich grach i zabawach, co sprawiło im wiele radości. Ponadto dwóch śmiałków przyjęło wyzwanie złożenia i rozłożenia harcerskiej kanadyjki, misja zakończyła się dla nich sukcesem. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Wszystkich zainteresowanych udziałem w zajęciach prosimy o kontakt z Działem Edukacji Regionalnej: 77 415 54 28.


15 września

zdjęcie


W piątek 15 września klasa 1b z ZSP Grodków wzięła udział w zwiedzaniu miasta z mapką "Średniowieczny Grodków". Dziękujemy za udział w edukacyjnym spacerze i pozdrawiamy!


15 września 

zdjęcie


W Dziale Edukacji Regionalnej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Harcerstwo". Było dużo wspomnień, radości i harcerskich opowieści. Dziękujemy 5 Wielopoziomowej Drużynie Harcerskiej "Bobry" w Grodkowie za poprowadzenie spotkania a wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie.

Wszystkich zainteresowanych wystawą zapraszamy do odwiedzenia Działu Edukacji Regionalnej.


18 września 

zdjęcie


W poniedziałek 18 września uczestnikami zajęć związanych z wystawą "Harcerstwo" byli uczniowie klasy 1b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie . Dowiedzieli się wielu praktycznych informacji o życiu harcerskim, o gotowaniu na ognisku, o zwyczajach obozowych. Ponadto uczestniczyli w zabawach harcerskich i mogli poznać maskotkę 5 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Bobry" w Grodkowie. Dziękujemy za spotkanie.


19 września 

zdjęcie


19 września w bibliotece rozpoczęły się bezpłatne seminaria pn. „W poszukiwaniu rodzicielskiej autentyczności” prowadzone przez Panią Katarzynę Kubiczek – pedagożkę, socjoterapeutkę i trenerkę FamilyLab , więcej  https://katarzynakubiczek.pl/


Podczas pierwszego spotkania nt. „ Jak dzieci rozwijają zdrowe poczucie własnej wartości” uczestnicy dowiedzieli się jak ważne jest zdrowe poczucie własnej wartości w rozwoju dziecka, jak wspierać i towarzyszyć dziecku w przeżywaniu emocji w sposób konstruktywny. To dzięki poczuciu własnej wartości dziecko rozwija swój potencjał, wykorzystuje swoje umiejętności, buduje satysfakcjonujące relacje z ludźmi, odnajduje się w społeczeństwie.

Poruszane podczas spotkania treści stały się tematem do dyskusji, rozmów i ciekawych pytań stawianych przez rodziców/opiekunów.


20 września

zdjęcie


We wtorek 20 września drużynowy Marek z 5 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Bobry" w Grodkowie spotkał się z uczniami klasy 3b z PSP nr 1, aby przybliżyć im tajniki harcerstwa. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści i z dużym entuzjazmem uczestniczyły w harcerskich grach i zabawach. Każdy z uczestników zajęć własnoręcznie wykonał pamiątkę ze spotkania. Dziękujemy za wizytę i pozdrawiamy!


20 września 

zdjęcie


Ponownie odwiedziliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie. Tym razem uczestnicy czytania wysłuchali opowiadań Marii Czubaszek z książki "Wszyscy niestety normalni".

Radość bibliotekarzy jest ogromna, bo dzięki tym spotkaniom, coraz więcej mieszkańców wypożycza i czyta książki....czyli nasza misja ma sens!


20 września

zdjęcie


Temat samobójstw to trudny, ale bardzo ważny temat, niosący za sobą moc stereotypów, mitów i lęku. 20 września gościliśmy w bibliotece dr Halszkę Witkowską – suicydolog, wykładowcę, sekretarza Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, eksperta w Ministerstwie Zdrowia, ale przede wszystkim osobę dzięki której coraz więcej mówi się o ludziach w kryzysie samobójczym i ich bliskich. Punktem wyjścia do rozmowy była najnowsza książka Pani Witkowskiej pt. „Życie mimo wszystko – rozmowy o samobójstwie”, która kompleksowo omawia wspomniany temat, ale przede wszystkim pomaga zrozumieć z czym mierzą się osoby w kryzysie, jak z ich perspektywy wygląda rzeczywistość. Rozmawialiśmy o zatrważających statystykach, czynnikach ryzyka, stanie presuicydalnym, samobójstwie dokonywanym w różnym wieku, ale przede wszystkim o pomocy. O tym, co my sami możemy zrobić, na co warto być wyczulonym, żebyśmy nie wybierali drogi milczenia. Uczestnicy dowiedzieli się też jak działa platforma edukacyjno - pomocowa „Życie warte jest rozmowy”, której pomysłodawczynią i koordynatorką jest Pani Halszka Witkowska.

Zachęcamy do odwiedzenia strony https://zwjr.pl/

Serdecznie dziękujemy Pani Beacie Sobów za współpracę przy organizacji spotkania i innych projektów, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy, że byliście z nami!!


21 września

zdjęcie


Odwiedziły nas przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola "Puchatek". Rozmawialiśmy o zbliżającej się jesieni. Dzieci wysłuchały też opowiadania z książki pt. "Wielka przygoda Jeżyka" Jennie Poh.


22 września

zdjęcie


W bardzo radosnym spotkaniu z drużynowym Markiem z 5 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Bobry" w Grodkowie wzięli udział uczniowie z klasy 2b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie. Były harcerskie opowieści, składanie i rozkładanie kanadyjki, kulinarne ciekawostki oraz wesołe zabawy harcerskie, które bardzo przypadły do gustu uczestnikom spotkania. Oczywiście wszyscy wyszli ze spotkania z pamiątkami. Dziękujemy za spotkanie i pozdrawiamy.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach prosimy o kontakt z Działem Edukacji Regionalnej: 77 415 54 28.


26 września

zdjęcie


„Jakiego przywództwa potrzebują dzieci?” to temat drugiego seminarium dla rodziców/opiekunów, które odbyło się 26 września w bibliotece. Podczas spotkania prowadzonego przez Panią Katarzynę Kubiczek uczestnicy dowiedzieli się m. in. tego jakie wartości pomagają w byciu dobrym przywódcą, jak rodzice mogą wspólnie przewodzić w rodzinie, dlaczego godność każdego członka rodziny jest ważna, co to znaczy zdrowe i silne dziecko?.

Dziękujemy za liczne przybycie!!! Miło jest posłuchać aktywnych, dociekliwych i świadomych swojej roli rodziców. 

„Dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców, ale autentycznych ludzi z krwi i kości, którzy może nie wiedzą wszystkiego, ale są za to stale gotowi, żeby się rozwijać” - Jesper Juul, „Twoja kompetentna rodzina”.


27 września

zdjęcie


Klasa 3a z PSP nr 1 w Grodkowie odwiedziła Dział Edukacji Regionalnej by posłuchać o tym, jak być harcerzem. Druhna Maria opowiedziała uczniom o życiu obozowym, jak na nim przetrwać, w co ubierają się harcerze i jakie są różnice w strojach damskich i męskich. Usłyszeliśmy opowieść o Wilkach Morskich stacjonujących w Opolu i wykonaliśmy jedną porządną pompkę harcerską!

Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia!


28 września

zdjęcie


28 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie bibliotecznego Klubu Szachowego dla Dzieci i Młodzieży. Dzieci były podzielone na trzy grupy zbliżone wiekowo, w celu utrzymania podobnego poziomu umiejętności. Z uwagą słuchały prowadzącego zajęcia Sławomira Sobstela, który trochę poprzez zabawę wyjaśniał zasady gry w szachy. Każdy, kto wykazał się bystrością umysłu, wiedzą matematyczną czy umiejętnością logicznego myślenia, dostawał słodką niespodziankę.


29 września

zdjęcie


29 września po raz kolejny obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Z tej okazji w naszej bibliotece gościliśmy przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola “Puchatek” i Publicznego Przedszkola nr 2. Książki, które poznały dzieci to: “Czerwony Kapurek. Ty decydujesz!” Coralie Saudo i “Co zrobi Frania? Współpraca” Barbary Supeł.


30 września 

zdjęcie


30 września odbyła się w naszym Dziale - Harcerska Sobota! Uczestnicy mieli zapewnione wiele atrakcji! Śpiewy harcerskich pieśni umilały twórczość w innych salach. Podzieleni na grupy uczyli się apelowej musztry, przygotowywali szyszki w garze, strugali wilki z drewna i poznawali harcerskie sposoby na spędzanie czasu. Jeśli komuś bardzo spodobało się to, co robią harcerze zapraszamy do zapisów u druha Marka!

Dziękujemy 5 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Bobry" w Grodkowie za współpracę! Druhowi Grzegorzowi (Drewniane pierścienie harcerskie) za wspaniałe zajęcia rzeźbiarskie i wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas!

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.