Listopad w bibliotece
8 listopada
Wszystkim obecnym na wczorajszym spotkaniu pt. Oblicza problemu serdecznie dziękujemy za przybycie. Dziękujemy za pytania, dociekania, dyskusje. Mamy świadomość niedosytu, złożoności problemu i braku czasu, który nas ograniczał. Mimo to Pan Wojciech Fijałkowski przekazał uczestnikom spotkania dużą dawkę fachowej wiedzy na temat uzależnienia, która pozwoli nam - dorosłym odpowiedzialnie i świadomie spojrzeć na możliwe zagrożenia.
8 listopada
Naszą gminę oraz naszą bibliotekę odwiedziła grupa turystów. Za odwiedziny w Dziale Edukacji Regionalnej pięknie dziękujemy, a zainteresowanych przewodników zapraszamy do współpracy i kontaktu celu organizacji spotkań.
9 listopada
„Polska-moja ojczyzna” - to temat zajęć w grupie 5-latków („Wesołe Nutki”) z Przedszkola Publicznego nr 2. Rozmawialiśmy o naszej ojczyźnie, symbolach narodowych, a na końcu wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy.
10 listopada
W połowie listopada zaprezentowaliśmy efekt współpracy z Panem Marcinem Lauzerem i Panem Jackiem Truty oraz TVP3 Opole. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reportażu "Nauczyciel Chopina".
Źródło: Facebook TVP3 Opole
14 listopada
Spotkanie z Misiem Uszatkiem w grupach: "Stokrotki", "Wiewiórki" i "Kotki". Maluchy wysłuchały opowiadania pt. "A psik, a psik, a psik"
16 listopada
Jak sobie radzić ze złością? To temat zajęć w grupie 6-latków, na których korzystaliśmy z książki pt. „Lew Staszek i siła uważności” Agnieszki Pawłowskiej.
17 listopada
Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki za nami. Przedszkolaki z PP nr 2 poznały Krecika, bohatera książki „Wielkie marzenia małego Krecika” T. Percivala. Historia o Kreciku uczy maluchy, że warto być konsekwentnym w tym, co się robi. Rozwijanie talentu może być czasochłonne, ale z pewnością warte jest zachodu.
20 listopada
To, co wydarzyło się w sobotę, nie może być opisane słowami - na tym trzeba było być! Pracownia pełna rąk chętnych do lepienia glinianych kubeczków pod okiem druha Grzegorza (Drewniane pierścienie harcerskie), mała sala pełna artystów ilustrujących swoją wizję na temat Grodkowa i tego jak chcieliby by wyglądał i co mogłoby by się w nim jeszcze znajdować. Duża sala okupowana przez poszukiwaczy skarbów, rozwiązujących zagadki by dojść do skrzyni, w której każdy z uczestników mógł zdobyć nagrodę. A na deser gofry smażone przez druhnę Marię (5 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Bobry" w Grodkowie), by dodać energii naszym bywalcom.
Dziękujemy za ciepłe słowa! Jeśli harcerze będą znów chcieli zawitać w naszych progach, by przeprowadzić kolejne edycje harcerskich sobót, na pewno będziemy o tym informować!
Chętnych do zapisów do harcerstwa zapraszamy u drużynowego Marka z 5 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Bobry" w Grodkowie.
23 listopada
Dzisiaj kolejny raz odwiedziliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie. Tym razem odwiedziny nietypowe, bo zamiast głośnego czytania, mieszkańcy podziwiali wspaniałe występy Dzieci z Przedszkola Publicznego w Kopicach z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Dziękujemy serdecznie Paniom i Przedszkolakom za tak cudownie umilony poranek.
Pani Dyrektor, Drodzy Mieszkańcy i Pracownicy, a ja w imieniu wszystkich Bibliotekarzy, a przede wszystkim swoim, dziękujemy za współpracę, za piękny upominek i chwilę wzruszenia, za moc ciepłych słów.
23 listopada
Warsztaty malowania ceramiki za nami! Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie Brzesko-Oławska Wieś Historyczna. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu "Dobre bo lokalne II". Dziękujemy paniom KAMA ceramika artystyczna Kamila Bugajska za przeprowadzenie zajęć. Prace, które wykonały dzieci pojechały do pracowni Pani Kamili, gdzie zostaną utrwalone w piecu.
23 listopada
Iskierka wróciła do moich rąk, czas rozwiązać harcerski krąg! Po trzech miesiącach intensywnych spotkań, kończymy wystawę o harcerstwie. Podczas naszych spotkań przewinęło się około 1100 osób! Bardzo dziękujemy 5 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Bobry" w Grodkowie za współpracę. Mamy nadzieję, że Sobota Harcerska nie zginie i nadal będzie się u nas odbywać, bo chętnych na tego typu aktywność nie brakuje. Życzymy Wam gromady Zuchów, by Wasze grono rosło w siłę! Dziękujemy!
24 listopada
Z okazji 175 rocznicy otwarcia linii kolejowej Brzeg-Nysa, która przypada na dzień 26 listopada (otwarcie linii dla ruchu publicznego), udostępniliśmy na tą okoliczność wystawę na samym początku ul. Warszawskiej, zaraz przy grodkowskim rynku.
24 listopada
Zwykle w czwartkowe popołudnia w naszej Czytelni gromadzą się młodsi i nieco starsi szachiści. Tak było i tym razem! Spotkanie poprzedzające turniej, było okazją do przypomnienia wszystkim najważniejszych zasad i reguł turniejowych. Najmłodsi gracze przypominali sobie wartościowanie figur, poprawność wykonywania ruchów na szachownicy. Następowała wymiana partnerów. Starsza grupa to już pełne skupienie i poważna gra!
24 listopada
„Misiowe” święto w bibliotece w Gnojnej. Do biblioteki swoich pluszowych przyjaciół przyprowadziły 5-6-latki z Oddziału Przedszkolnego w Gnojnej. Dzieci bardzo uważnie wysłuchały historii powstania pierwszego pluszowego misia, a potem wspólnie śpiewały i bawiły się przy „misiowych piosenkach. Na przedszkolaków czekały także zagadki i zadania specjalne, które musiały wykonać, aby uzyskać oznakę „Przyjaciela Pluszowego Misia”. Oczywiście uczestnicy zajęć okazali się świetnymi znawcami misiów i żadna zagadka nie była dla nich tajemnicą, a zadania nie stanowiły przeszkody do zdobycia oznaki. Na koniec Przyjaciele Pluszowego Misia otrzymali słodkie „co nieco”, dyplomy oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia w „misiowej” fotobudce, która po raz kolejny cieszyła się dużym powodzeniem.
25 listopada
25 listopada na na całym świecie Pluszowy Miś obchodzi swoje urodziny. W Oddziale dla Dzieci, wspólnie z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 2 w Grodkowie i Przedszkola w Wierzbniku , także świętowaliśmy z tej okazji. Było wspólne czytanie książki pt.: „Niedźwiadek chce pomagać” Moniki Kamińskiej, a następnie uczestnicy zajęć wysłuchali historii o pierwszym pluszowym misiu. Później dzieci wymieniały imiona misiów znanych im z bajek telewizyjnych i opowiadały o swoich domowych misiowych przytulankach.
25 listopada
Święta tuż tuż! Otworzyliśmy wystawę "Wśród nocnej ciszy - tradycje i obyczaje w okresie Bożego Narodzenia", która dostępna będzie w naszym dziale do połowy stycznia.
27 listopada
Ciąg dalszy „misiowego” świętowania w Gnojnej. Tym razem do biblioteki zawitały 3-4- latki z Oddziału Przedszkolnego w Gnojnej ze swoimi pluszowymi milusińskimi i wspólnie świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia.
27 listopada
Cała Polska czyta dzieciom - i my też Przedszkolaki z grupy „Biedroneczki” z Przedszkola Publicznego nr 2 poznały Gucia, tytułowego bohatera książki Małgorzaty Kur pt. „Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej”. Książka została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Kolejne spotkanie z tym sympatycznym chłopcem już niebawem
28 listopada
Na terenie naszego miasta gościło TVP3 Opole. Nagraliśmy wspólnie krótki film informujący o wystawie plenerowej "175 linii kolejowej Nysa-Brzeg", który następnie pojawił się w Kurierze Opolskim. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału
29 listopada
„Menopauza w ujęciu ajurwedy” to temat pierwszego spotkania z cyklu „Ajurweda na urodę”, które odbyło się 29 listopada, późnym popołudniem w naszej bibliotece. Spotkanie prowadziła Pani Beata Sikorska-Żyrek. Uczestniczki spotkania wysłuchały krótkiego wykładu na temat postrzegania menopauzy przez starohinduską sztukę leczenia, jaką jest ajurweda. Następnie poznały praktyki kojące dolegliwości, które towarzyszą okresowi okołomenopauzalnemu, prezentowały płukanie nosa – jala neti, wykonały automasaż stóp olejem sezamowym, a na zakończenie poddały się relaksującej dźwiękoterapii.