Luty w bibliotece

2 i 5 lutego

2 i 5 lutego br. przedszkolaki z grupy „Biedroneczki” z Publicznego Przedszkola nr 2 w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchały kolejnych już przygód Gucia, tytułowego bohatera książki Małgorzaty Kur pt. „Gucio na tropie świnki morskiej”. Chłopczyk, który marzy by być detektywem, ćwicząc się w bacznej obserwacji rzeczywistości razem z przyjacielem Frankiem i kotem Migotem rozpoczynają akcję poszukiwawczą godną Sherlocka Holmesa i doktora Watsona.

Spotkanie z grupą Biedronki z Przedszkola Publicznego nr 2. Rozmawialiśmy o tym czym były zapusty, jak świętowano staropolski karnawał. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądały korowody przebierańców, które w dawnych czasach przemierzały polskie wsie.

W ramach akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego "Sówki" w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy poznały przygodę grupy przyjaciół z książki pt.” Wspaniały zespół” C.F. Maldonado. Cała Polska czyta dzieciom – i my też!

Za nami pierwsze w tym roku spotkanie bibliotecznego klubu szachowego dla dzieci i młodzieży. W grupie 8-9 latków pojawiły się nowe osoby, co świadczy o tym, że zainteresowanie grą w szachy nie słabnie. W najmłodszej grupie przygodę z szachami rozpoczęła nawet 5-letnia Ada, która po skończonym spotkaniu powiedziała, że bardzo jej się podobało.  Mamy nadzieję, że następnym razem chętnych również nie zabraknie. Spotkania będą odbywać się w poniedziałki, kolejne za 2 tygodnie 26 lutego.

16 lutego odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedszkolaki z grupy Misie i Sówki z PP nr 2 w Grodkowie wysłuchały opowiadania „Wspólny dom” z książki Pawła Wakuły „Jak pies z kotem”. Bohaterami opowiadania są Azor i Mruczek. Dwa zupełnie różne charaktery, oddalone od siebie jak Neptun od Ziemi, a jednak pozostający przy sobie jako serdeczni przyjaciele. Azor, to typowy pies zadaniowy, ze specjalną umiejętnością majsterkowania. Nie lubi nic nie robić i nie zadowala go leżenie na kanapie. Mruczek to kot spod znaku wolnego ducha, wiecznie zrelaksowanego osobnika, którego nie da się łatwo wyprowadzić z równowagi. Nasi przyjaciele spełniają swoje wielkie marzenie i budują przytulny domek – z kominkiem na zimowe wieczory i dachem do obserwowania gwiazd. W domku przyjmują swoich gości, którzy cieszą się ich szczęściem. Tylko świnka Przeklinka strasznie im zazdrości i próbuje popsuć ich nowe lokum… Książka wypełniona jest inteligentnym humorem, ciekawymi postaciami – nie tylko tytułowych bohaterów. To opowieść o przyjaźni o tym, aby nie przejmować się zbytnio rzeczami, na które nie mamy wpływu, aby dążyć do celu i być wiernym tym których szanujemy i kochamy.

Co zrobić, aby zostać czytelnikiem? Jak należy dbać o książki, jakie skarby książkowe są ukryte w bibliotece… to i wiele innych ciekawostek z pracy Biblioteki w Ratuszu odkryli uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Gałązczycach , którzy 19 lutego br. odwiedzili grodkowską bibliotekę. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Iwony Pietrzak-Płachty “Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania”. Pierwsza wizyta w bibliotece to zawsze ważna sprawa. Szczególnie dla młodych czytelników, którzy wkraczają w świat książek. A książki są jak skrzydła, które mogą unieść czytelnika wysoko, ku niezapomnianej przygodzie. Serdecznie dziękujemy dzieciom i nauczycielom Szkoły w Gałązczycach za odwiedziny. Zapraszamy do biblioteki ponownie.

Spotkanie z Jędrzejem Pasierskim za nami.

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru opowiadał nam o kulisach powstania serii kryminałów z Niną Warwiłow. Oprócz literackiej strony tworzenia bohaterów i miejsc akcji książek mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak wygląda warsztat autora i praca z wydawnictwem.

O dużym zainteresowaniu świadczyły liczne pytania naszych Czytelniczek "Kryminalistek ". Serdecznie dziękujemy Jędrzejowi Pasierskiemu za odwiedziny w naszej Bibliotece, za ciekawe historie- nie tylko o książkach, a Wam , nasi niezawodni Czytelnicy, za przybycie na to spotkanie.

Kolejne spotkanie 3-latków....z Misiem Uszatkiem.

Tym razem nasz bohater razem z przyjaciółmi zorganizował zabawę karnawałową

„Sówki” z oddziału przedszkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy biorą aktywny udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzisiaj dzieci poznały Franklina, bohatera książki Paulette Bourgeois pt. ”Franklin chce mieć zwierzątko”  Przedszkolaki uważnie słuchały, a później wspaniale odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanego tekstu. Następnie każde z nich kolorowało obrazek tytułowego żółwika.

W piękną słoneczną sobotę udało nam się pozwiedzać miasto z Zuchami z 5 Gromady Zuchowej "Chatka Puchatka". Dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia!

Za nami kolejna wizyta w grodkowskim Domu Pomocy Społecznej. Mieszkańcy wysłuchali baśni "O drzewie jałowca" z zbioru Nieznanych baśni braci Grimm "Żyli długo i szczęśliwie, dopóki nie umarli".

Dziękujemy Pani Beacie Sikorskiej – Żyrek za przeprowadzenie warsztatów artystycznych z filcowania jaj, przeprowadzonych w ramach działania na rzecz Stowarzyszenia Brzesko-Oławska Wieś Historyczna.