Wystawa prac Ewy Kałuzińskiej

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Elsnera w Grodkowie serdecznie zaprasza do odwiedzenia wystawy Ewy Kałuzińskiej - malarstwo - fotografia - grafika w Dziale Edukacji Regionalnej, Ratusz, II piętro. Ekspozycja dostępna do dnia 31 lipca br. w godzinach otwarcia działu.

Ewa Kałuzińska to przede wszystkim Grodkowianka, która związała również swoje życie zawodowe z tym miastem. Grodków to miejsce, które dla artystki ma szczególne znaczenie. To tu dorastała, czerpała inspirację z okolicznej przyrody, a teraz dzieli się swoim twórczym światem z lokalną społecznością. Widać to też w tematach wybieranych na obrazy - szczególnie w cyklu akwarel poświęconych nieoczywistym zakamarkom miasta. Jej twórczość jest różnorodna, obejmując malarstwo, grafikę i fotografię. Ostatnia wystawa miała miejsce w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu, gdzie  zaprezentowała cykle artystyczne, w tym fascynujący cykl “Family Tree”, który opowiada historię rodziny na podstawie zdjęć odnalezionych na strychach.

Zawodowo Ewa Kałuzińska pracuje w Ośrodku Kultury i Rekreacji, gdzie w przeciągu 15 lat pracy była odpowiedzialna za materiały wizualne związane z działaniami kulturalnymi i sportowymi. Realizowała wiele projektów odpowiadając za całą identyfikację wizualną imprezy/wydarzenia.

Oprócz tworzenia materiałów promocyjnych wydarzeń zajmuje się również dokumentowaniem fotograficznym imprez. Bliższe poznanie sprzętu fotograficznego sprawiło, że do realizowanych działań mogła wprowadzić warsztaty z podstaw fotografii dla najmłodszych i młodzieży. Może się także poszczycić organizacją w poprzednich latach corocznego Konkursu Fotograficznego pełniąc funkcję koordynatora i członka jury.

Jako magister sztuki prowadzi pracownię plastyczną dla dzieci i młodzieży - jest pomysłodawczynią powstania “Stacji Sztuki” na grodkowskim dworcu. Właśnie tam także prowadzi warsztaty plastyczne dla różnych grup wiekowych.

W jej dorobku jest również organizowanie wystaw, wernisaży i konkursów plastycznych.

Miała swój udział w inspirowaniu, powstawaniu i działalności nowych zespołów i kół artystycznych. Przykładem mogą być imprezy popularyzujące gry planszowe lub utworzenie sekcji rękodzieła dla dorosłych i młodzieży, która skupia osoby o bardzo różnych zainteresowaniach oscylujących wokół rzemiosła artystycznego. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla niej była praca z seniorami przy realizacji kolejnych projektów - w poprzednich latach prowadziła kilkukrotnie zajęcia z rękodzieła w ramach zdobytego przez nich dofinansowania.

Kolejnym przykładem ciekawej inicjatywy są warsztaty malarskie w plenerze, których efektem są murale. Inspiracją do nich była ogólnopolska akcja “HejtStop”. Głównym celem było uwrażliwienie mieszkańców na wulgaryzmy i wandalizm oraz to, że sami jesteśmy odpowiedzialni za naszą “lokalną ojczyznę”. W ciągu kilku lat w malowaniu murali wzięło udział bardzo dużo dzieci, młodzieży, dorosłych (również z zagranicy), a efekty ich pracy cieszą oko do tej pory.

W swoich pracach Ewa Kałuzińska porusza różnorodne tematy. Widzimy pejzaże, portrety, a także kompozycje, które nieco odrealnione stają się abstrakcyjną formą, plamą, subtelną kreską.. Choć bazą są farby akrylowe, w których czuje się bezpiecznie, artystka nie boi się eksperymentować z technikami i materiałami, co nadaje jej twórczości unikalny charakter. Obrazy z jednej strony dość dekoracyjne i kolorowe, z drugiej zaś stonowane i subtelne przyciągają wzrok w poszukiwaniu ukrytych znaczeń.

ZAPRASZAMY!