Panel ułatwień dostępu
Kontrast
Powiększanie tekstu
Odstępy między tekstem

Maj w Bibliotece

6 maja

zdjęcie 


Przedszkolaki z grupy Biedronki z PP nr 2 w Grodkowie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchały kolejnych przygód Gucia, bohatera książki Małgorzaty Kur pt. „Gucio na tropie świnki morskiej”. Jest to niezwykła opowieść detektywistyczna, w której przygoda goni przygodę, a bohaterowie przekonują się, że pomysłowość i współpraca są bardzo ważne.


 6 maja

zdjęcie

 
Dziękujemy klasie 5a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grodkowie za wspólne zwiedzanie wystawy "Handel, rzemiosło i przemysł dawnego Grodkowa".


 7 maja

zdjęcie


Przedszkolaki z grupy Motylki z PP nr 2 w Grodkowie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchały książki „Wspaniały zespół” C. F. Maldonado. Bohaterowie opowiadania, Floky, Gor oraz ich przyjaciele, choć często mieli różne zdania, to w obliczu zagrożenia czyjegoś życia, potrafili zapomnieć o wszystkich dzielących ich różnicach. Połączyli siły, by razem pomóc żyrafie. Dzięki pracy w zespole udało im się zbudować tratwę i wydostać żyrafę z głębokiego wąwozu. Dzieci opowiadały o tym jak same potrafią pomagać np. rodzicom, rodzeństwu w domu, ale także jak ważne jest proszenie o pomoc, gdy same jej potrzebują.


7 maja

zdjęcie


Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej za odwiedzenie Działu Edukacji Regionalnej i wysłuchaniu ciekawostek związanych z wystawą " Handel, rzemiosło i przemysł dawnego Grodkowa".


 8 maja

zdjęcie


Przedszkolaki z grupy Kotki, Stokrotki i Wiewiórki z PP nr 2 w Grodkowie wysłuchały opowiadania „Gdzie jest Afryka?” z książki Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek i przyjaciele”.

W imieniu swoim, ale również wszystkich bibliotekarzy bardzo serdecznie dziękujemy za piękne podziękowania i życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza od naszych najmłodszych czytelników.


 8 maja

zdjęcie


Za nami spotkanie z Pawłem Delągiem, które odbyło się, w ramach "Zaczytanego opolskiego" .Serdecznie dziękujemy za taki liczne przybycie ! „Zaczytane Opolskie" to projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobie marszałka Andrzeja Buły oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez dyrektorkę Agnieszkę Kamińską, a realizowany przez WBP w Opolu i biblioteki całego regionu.

Marszałek Andrzej Buła

Województwo Opolskie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

kliknij: galeria


8 maja 

zdjęcie


Dziękujemy klasie 2a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie za odwiedziny w Dziale Edukacji Regionalnej.


10 maja

zdjęcie


Kolejne spotkanie z przedszkolakami z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kolnicy i książką Renaty Piątkowskiej pt. "Małe przygody Antka i Amelki".


10 maja

zdjęcie


10 maja odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Przedszkolaki z grupy Misie i Sówki z PP nr 2 w Grodkowie wysłuchały książki Izabeli Michty „Okulary i przygoda na statku pirackim”. Książka zabrała dzieci w niesamowity świat przygód. Pozwoliła też oswoić się z noszeniem okularów i pokazała, że świat przez nie oglądany jest wyjątkowo ciekawy! Lara nie lubi swoich okularów. Ma też już dość tych dziwnie brzmiących słów jak autokeratorefraktometr czy obturator. Pewnej nocy zapada w sen i śni jej się, że nad jej głową lata zielony nietoperz. Nie może mu się przyjrzeć, bo jak na złość, okulary, które były w kieszeni, nagle zniknęły! Rusza w przygodę za ukryte za tapetą drzwi!  Książka napawa optymizmem. Jest to niezwykle ciekawa i angażująca dzieci historia Lary, dodatkowo pięknie wydana, obfitująca w cudne ilustracje Joanny Romańskiej. Książka znalazła się na Liście BIS konkursu Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.


13 maja

zdjęcie


Tydzień Bibliotek Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Elsnera w Grodkowie rozpoczęła od spotkania autorskiego z Panią Beatą Ostrowicką. Autorka należy do grona współczesnych polskich pisarek. Jej proza adresowana jest zarówno do czytelników nastoletnich, jaki i maluchów, które dopiero rozpoczynają przygodę ze słowem pisanym. Pani Beata Ostrowicka jest autorką ponad 30 książek dla dzieci i młodzieży m.in.: „Miś z długim ogonkiem”, „Mój kochany Kotopies” czy „Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole, czyli ważne sprawy małych ludzi”, która została wpisana na „Złotą listę” książek rekomendowanych przez Fundację ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Autorka już od pierwszych chwil spotkania nawiązała kontakt z nastoletnią publicznością. Opowiedziała o bohaterach swoich książek, w jaki sposób powstają historie z ich udziałem, jakie wydarzenia są dla niej inspiracją. W dalszej części spotkania dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka. Pisarka zademonstrowała wielki arkusz, który powstaje w drukarni, a następnie jest składany i przycinany do wybranej wielkości. Ciekawostką jest to, że środek książki oraz okładka drukowane są na zupełnie różnych maszynach. Dopiero potem się je łączy – zszywa lub skleja. Kolejną część spotkania stanowiły warsztaty. Zadaniem dzieci było wymyślenie historii, które połączyć miały trzy wylosowane przedmioty. Powstały bardzo ciekawe i kreatywne opowieści. Na zakończenie spotkania pisarka podpisała dzieciom książki, umieszczając w nich imienne, serdeczne dedykacje. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Gnojnej oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach wraz z opiekunami. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie i zapraszamy do biblioteki.

 kliknij: galeria


 13 maja

zdjęcie


Mimo różnych atrakcyjnych zajęć popołudniowych, sekcji, a przy tym wspaniałej pogody nasi najmłodsi szachiści nie zawiedli!! Po dłuższej przerwie licznie przybyli na kolejne spotkanie Bibliotecznego Klubu Szachowego Dzisiejsze spotkanie jeszcze trwa, a my zapraszamy dzieci i młodzież już za tydzień – 20 maja od godz.16.00.


14 maja

zdjęcie


14 maja w naszej bibliotece z okazji Tygodnia Bibliotek odbyło się Majowe Czytanie w Plenerze. Celem tej cyklicznej imprezy jest promocja czytania na powietrzu, w ogrodzie, w parku, czy tak jak my - w przestrzeni miasta. W wydarzeniu udział wzięły grupy przedszkolne z grodkowskich placówek. Teksty m. in. Juliana Tuwima, Ludwika Kerna, Kaliny Jerzykowskiej, Renaty Piątkowskiej czytali : P. Miłosz Krok, P. Andrzej Romian, P. Paweł Borkowski, Pani Alicja Biesaga, P. Agnieszka Solska, P. Dorota Zawadzka i P. Anna Herba. Serdecznie dziękujemy czytającym, najmłodszej publiczności, nauczycielom i opiekunom za udział w Majowym Czytaniu w Plenerze!

 kliknij: galeria


14 maja 

zdjęcie 


Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Elsnera w Grodkowie oficjalnie pojawia się na platformie Instagram! Zapraszamy do polubienia profilu i śledzenia naszej działalności! 

 kliknij: Instagram


16 maja

zdjęcie


Za nami Kiermasz Książek zorganizowany w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024. To wydarzenie mogło się odbyć dzięki Wam, drodzy Mieszkańcy Grodkowa .Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nieodpłatnie przekazali nam książki na kiermasz. Niektóre docierały w ostatniej chwili...Dziękujemy również za Waszą obecność, wspólne rozmowy i dokonane zakupy. Zebrane fundusze przeznaczymy na zakup nowości. Jeśli macie jakieś ulubione tytuły, których brakuje w naszych zbiorach – prosimy o zgłaszanie ich 


 17 maja 

zdjęcie


Przedszkolaki z grupy Jagódki z PP nr 2 w Grodkowie w ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchały opowiadania “Niedoskonały pingwin” Steve Smallman. Ta pięknie ilustrowana, zabawna i wzruszająca historyjka była idealną okazją do rozmów z dziećmi o radzeniu sobie w różnych sytuacjach, z jakimi spotykają się one na co dzień. Wszystkie pingwiny są poważne i rozsądne, poza Kubusiem, który… no cóż… raczej nie jest doskonały. Lecz kiedy Kubuś odchodzi, okazuje się, że bez niego nic nie jest takie samo. Pingwiny szybko dochodzą do wniosku, że w życiu liczy się coś więcej niż doskonałość. Dziękujemy bardzo za odwiedziny w bibliotece i zapraszamy ponownie.


17 maja

zdjęcie


Dziękujemy Podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy za odwiedzenie Działu Edukacji Regionalnej i posłuchaniu ciekawostek z wystawy „Handel, rzemiosło i przemysł dawnego Grodkowa”


 18 maja

zdjęcie


Za nami sobota w Dziale Edukacji Regionalnej, dziękujemy wszystkim zainteresowanym za przybycie i zainteresowanie się naszą wystawą "Handel, rzemiosło i przemysł dawnego Grodkowa!" Wystawę można jeszcze obejrzeć do końca maja a już niedługo coś nowego! 


20 maja

zdjęcie


Ostatni raz w tym roku szkolnym, filię biblioteczną w Kopicach odwiedziły starszaki z Publicznego Przedszkola w Kopicach. Serdecznie dziękujemy za Waszą aktywność, zainteresowanie i ciekawość czytelniczą. Dziękujemy za piękne podziękowania. Praca z Wami to była wielka przyjemność ! Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym, w którym bibliotekę odwiedzicie już jako dumni Uczniowie I klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach ! Niech Wasza przygoda z biblioteką ciągle trwa, a każda przeczytana książka kształtuje i rozwija Waszą wyobraźnię !!!!


 20 maja

zdjęcie


20 maja odbyło się, ostatnie w tym roku szkolnym, spotkanie w ramach Bibliotecznego Klubu Szachowego. Po wakacjach zaplanujemy kolejne terminy spotkań, o których będziemy Was informować na naszym profilu. Dziękujemy za Waszą obecność i do zobaczenia! 


20 maja

zdjęcie


20 maja w naszej bibliotece odbył się konkurs regionalny „Z przeszłości i teraźniejszości miasta i gminy Grodków”. W dwudziestej czwartej edycji tego konkursu, udział wzięli uczniowie klas siódmych szkół podstawowych z gminy Grodków: z PSP nr 1 i PSP nr 3 w Grodkowie, PSP w Jędrzejowie, PSP w Lipowej, PSP w Kopicach oraz ze Szkoły Podstawowej w Gałązczycach. Uczniowie podzieleni byli na trzyosobowe drużyny i każda miała swojego opiekuna. Konkurs prowadzony był w formie gry miejskiej. Każda z drużyn dostawała mapkę, która przedstawiała trasę i kolejność zwiedzania poszczególnych miejsc znajdujących się w naszym mieście. Na wyznaczonych stanowiskach, pracownicy biblioteki rozdawali drużynom różne zadania do rozwiązania, za które przyznawane były punkty. Po przejściu całej trasy, w oczekiwaniu na wynik końcowy, wszyscy mieli okazję zwiedzić wystawę „Handel, rzemiosło i przemysł dawnego Grodkowa” w Dziale Edukacji Regionalnej oraz skorzystać z przygotowanego poczęstunku. Po posiłku i ogłoszeniu wyników nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów dla wszystkich uczestników konkursu. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodkowie, drugie drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipowej, a na trzecim stopniu podium zameldowała się drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie. Wszystkim uczniom i ich opiekunom dziękujemy za udział w konkursie, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Już dziś zapraszamy wszystkie szkoły z gminy Grodków za rok, kiedy to odbędzie się jubileuszowa, 25 edycja tego konkursu. Do zobaczenia! 

 Kliknij: galeria


 21 maja

zdjęcie


O tym, jak ważne jest czytanie i sięganie po lekturę od najmłodszych lat nie trzeba nikogo przekonywać. 21 maja Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Elsnera w Grodkowie po raz trzeci zaprosiła do BICIA REKORDU CZYTANIA. Ideą wydarzenia było wspólne odczytanie utworu literackiego w tym samym czasie, w tym samym miejscu, przez jak największą liczbę osób. W tym roku do wspólnego czytania zaproszono przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Gminy Grodków oraz seniorów. We wspólnym czytaniu udział wzięło aż 730 osób, które wspólnie odczytały wiersz Jana Brzechwy pt. "Na straganie". Mamy nadzieję, że czytanie stanie się codziennym nawykiem, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wszystkim uczestnikom i zaangażowanym w przebieg akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do czytania książek nie tylko podczas bicia rekordu. Spotkajmy się, nie tylko za rok przy… książkach!

 Kliknij: galeria


22 i 23 maja

zdjęcie


W dniach 22 i 23 maja 2024 r. w naszej bibliotece odbyły się warsztaty z tworzenia gry planszowej o Grodkowie dla klas 7-8. Warsztaty zainicjowały realizację zadania „Z BIBLIOTEKĄ BLISKO SIEBIE”, które będziemy realizować w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W warsztatach uczestniczyła klasa 7a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie. Prowadzącym był Pan Karol Baranowski, bibliotekarz-nauczyciel z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, który prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, organizuje różnego rodzaju gry miejskie i biblioteczne. Celem tego spotkania było zaprojektowanie przez młodzież gry planszowej, która w późniejszym terminie zostanie wyprodukowana jako gra wielkoformatowa. W pierwszym dniu warsztatów, Pan Karol wprowadził uczestników w świat gier planszowych, przedstawił ich rodzaje, omówił podstawowe składniki takie jak: plansza, pionki, karty, kostki. Wyjaśnił co oznacza „grywalizacja” i jak można ją zastosować w edukacji i życiu codziennym. Zaprezentował krótkie filmiki, które pokazywały jak schematy stosowane w grach, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w dowolnych miejscach, wśród ludzi. W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję zagrać w proste gry planszowe i opisać co zawierały, czy były zrozumiałe i jaka była przyjemność z rozgrywki. W drugim dniu warsztatów, po wspólnym przypomnieniu sobie, jakie elementy powinny być uwzględnione przy tworzeniu gry planszowej, uczestnicy podzieleni na grupy, otrzymali mapy Grodkowa, na których mieli zaznaczyć najciekawsze miejsca w mieście i wyznaczyć trasę od startu do mety. Na podstawie zaznaczonych punktów na mapie oraz wymyślonej przez siebie fabuły, mieli zaprojektować własną grę. Powstały bardzo ciekawe projekty, które będą uwzględnione przy tworzeniu gry wielkoformatowej. Ostatnim punktem warsztatów był krótki spacer po mieście z uwzględnieniem grodkowskich zabytków. Serdecznie dziękujemy Panu Karolowi oraz całej klasie 7a, za udział w tych dwudniowych warsztatach i mamy nadzieję, że efekty imponujące.

 Kliknij: galeria

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

zdjęcie


28 maja

zdjęcie


28 maja odbyły się warsztaty realizowane z zadania pn. „Z biblioteką BLISKO siebie” realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Były to pierwsze zajęcia skierowane dla bibliotekarzy i partnerów zadania (pracownicy szkół, jednostek kultury itp.). Spotkanie pt. „Wędrówka po obszarach kreatywności” prowadziła Pani Justyna Jurasz. Po krótkim eksperymencie integrującym zespół, prowadząca omówiła zagadnienie kreatywności – jak jest postrzegana, co się na nią składa, jak można ją wzmacniać. Następnie podczas różnych zajęć praktycznych uczestnicy mieli okazję wykazać się kreatywnością w myśleniu i działaniu. Podczas warsztatów rozwiązywaliśmy problemy przy użyciu różnych metod m. in. : burzy mózgu, techniki kruszenia, mapy myśli czy metody 635. Poznaliśmy też nowe gry, karty pracy przydatne do zajęć z dziećmi i młodzieżą.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

zdjęcie


28 maja

zdjęcie


Gratulujemy klasie 4a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie zdobycia tytułu ODKRYWCY GRODKOWA! Życzymy także wszystkiego dobrego z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka i do zobaczenia znów w Dziale Edukacji Regionalnej! 


29 maja

zdjęcie


29 maja br. odbyły się warsztaty realizowane z zadania pn. „Z biblioteką BLISKO siebie” realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. 

Były to kolejne już zajęcia skierowane do bibliotekarzy i partnerów zadania (pracownicy szkół, jednostek kultury itp.). Spotkanie pt. „Kultura kreatywnie - trening kreatywności dla pracowników instytucji kultury” poprowadziła Pani Marta Kostecka. Nasza prelegentka to działaczka społeczna, edukatorka, profesjonalna odbiorczyni kultury. Pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej

w Szczecinie, gdzie zajmuje się promocją. Specjalizuje się również w edukacji cyfrowej i medialnej. Warsztaty kreatywności miały na celu wzmocnienie kompetencji w sferze planowania i realizowania działań kierowanych do różnych grup odbiorców, naukę łączenia posiadanego potencjału z dostępnymi narzędziami nowatorskimi i rozwiązaniami dla tworzenia nowej jakości pracy w instytucjach kultury.  Dzięki profesjonalizmowi trenera i świetnej metodzie integracyjnej i aktywizującej atmosfera podczas warsztatów, kreatywność uczestników została rozbudzona, co zapewne przyczyni się do zwiększenia poziomu efektywności i pomysłowości w planowaniu nowych wydarzeń kulturalnych.

 Kliknij: galeria

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

zdjęcie



W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.