Panel ułatwień dostępu
Kontrast
Powiększanie tekstu
Odstępy między tekstem

Sierpień i wrzesień w bibliotece

5 sierpnia

zdjęcie

Za nami kolejne warsztaty realizowane w ramach zadania „Z biblioteką BLISKO siebie”. Tym razem dedykowane seniorom.

Spotkanie pt. ”Dobre wspomnienia jak ciepły szal, otulają i uczą jak żyć”, które odbyło się 5 sierpnia, prowadziła Pani Justyna Jurasz (nauczyciel-bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego).

Prowadząca rozpoczęła warsztaty od ćwiczenia, którego celem było zmniejszenie dystansu pomiędzy uczestniczkami. Następnie seniorki, będące babciami, omawiały różne wersje siebie w tej roli, m. in. babci kucharki, babci pielęgniarki, pedantki, marzycielki, ogrodniczki itp. W swobodnych wypowiedziach opowiadały o swoich doświadczeniach, wspominały dawne czasy przez pryzmat rodzinnych historii, które można odnaleźć także we współczesnej prozie - „Chłopki. Opowieść o naszych babkach ” autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak. Panie doceniały ważność wspomnień, zwłaszcza tych dobrych, które pozwalają im określić siebie w otaczającym świecie, nadają życiu sens i wartość. We wspomnieniach wielu osób duże znaczenie mają drobne przedmioty, które te wspomnienia przywołują np. obrus czy zwykła wstążka. Uczestniczki uznały, że ważnym aspektem wspomnień jest umiejętność zrozumienia drugiej osoby, czasem przebaczenia, aby móc budować dobre relacje w swoich rodzinach. W trakcie warsztatów seniorki wysłuchały różnych utworów, m. in. piosenki Edyty Geppert „Nie, nie żałuję” z tekstem Agnieszki Osieckiej, opowiadania „Dwoje Ludzi” Iwony Chmielewskiej, wiersza ks. Jana Twardowskiego „Spieszmy się”. Słowa tych utworów wprowadziły wszystkich w nostalgiczny nastrój….

Galeria zdjęć: kliknij

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

NPRCz 2.0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowe Centrum Kultury

zdjęcie


6 sierpnia

zdjęcie

Grodkowski LAPBOOK! Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić informacje na wybrany temat. Zbudowany jest z grubszej teczki, w środku której przykleja się książeczki, kieszenie, harmonijki, wachlarze, ilustracje, notatki, pozwalające uporządkowanie informacji według pomysłu i inwencji autora.

Dzień 1 poświęciliśmy właśnie stronie technicznej, nauczyliśmy się robić kieszonki, koperty, harmonijki oraz stworzyliśmy stronę pop-up, na bazie wyciętych kolorowanek. Mniejsza połowa za nami! Jutro ciąg dalszy pracy nad teczką.

 Galeria zdjęć: kliknij


7 sierpnia

zdjęcie

Grodkowski LAPBOOK - dzień 2! Praca nad naszą teczką nabrała dzisiaj większego sensu. W przygotowanej wczoraj bazie zaczęły pojawiać się kolorowe zdjęcia, pocztówki i informacje na temat zabytków naszego miasta. Dzieci zapoznały się także z stroną biblioteki, gdzie pochowane są przeróżne informacje, które pomogły im w wpisaniu informacji potrzebnych do lapbooka. Kolorowe teczki są prawie gotowe! Ostatnie szlify będą już wykonane w domu.

Dziękujemy za wspólne zajęcia wakacyjne!

 Galeria zdjęć: kliknij


20 sierpnia

zdjęcie

Ptakowisko - ostatnie zajęcia wakacyjne odbyły się w Dziale Edukacji Regionalnej, podczas których powstały piękne i barwne ptaszki. Zaczęliśmy od formowania kształtów "ptakopodobnych" z folii a zakończyliśmy na przyklejaniu kolorowych piór z papieru, dziobów i nóżek. Efekt końcowy zachwycił zarówno prowadzące jaki i uczestników zajęć. Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie i życzymy udanych ostatnich dni wakacji.

Galeria zdjęć: kliknij


5 września

zdjęcie

Mieszkańcy nowego, grodkowskiego ośrodka dla Seniorów Geramus rozpoczęli swoją przygodę z głośnym czytaniem.

Seniorzy wysłuchali baśni Klemensa Oleksika "Czarownica znad Bełdan" ze zbioru baśni polskich "U złotego źródła". A to dopiero początek naszych czytelniczych przeżyć.


5 września

zdjęcie

Za nami spotkanie ze Stefanem Weisbrodtem. Było mnóstwo pytań, dużo opowieści i ogrom wspomnień! Serdecznie dziękujemy Panu Stefanowi i wszystkim przybyłym, a Ci, którzy nie dotarli, niech żałują. To był cudownie spędzony czas.


7 września

zdjęcie


Po raz kolejny dołączyliśmy do akcji Narodowe Czytanie .

W tym roku czytaliśmy "Kordiana" Juliusza Słowackiego, utwór, który należy do najważniejszych dokonań literackich poety.

To wyjątkowe święto literatury corocznie jednoczy Polaków i miłośników polskiej kultury na całym świecie. I jak co roku nasza biblioteka zjednoczyła mieszkańców gminy Grodków.

Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Miłoszowi Krokowi za udział w przedsięwzięciu i rozpoczęciu Narodowego Czytania. Podziękowania za udział składamy Paniom z Klubu Seniora Grodków - Pani Teresie, Pani Marii i Pani Zofii; dziękujemy Pani Alicji i Pani Monice oraz Panu Januszowi. Wielkie dzięki za przygotowanie Uczniów składamy Nauczycielkom - Pani Anni z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grodkowie , Pani Renacie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach oraz Paniom Katarzynie, Elżbiecie i Iwonie z ZSP Grodków. A Wam Drodzy Uczniowie: Julio, Mileno, Natanie, Szymonie, Emilio, Zuzanno, Klaudio, Kaju, Marto, Przemku, Emilio, Mileno i Michalino dziękujemy za zaangażowanie i wzięcie udziału w tej ważnej literackiej akcji. Do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć: kliknij


7 września

zdjęcie


W miejscowościach Kopice i Jędrzejów odbyły się "Spotkania historyczno-literackie", które poprowadziły: autorka wspaniałych książek Gabriela Kańtor i historyk naszych lokalnych dziejów Wanda Małgorzata Cebulka. Pięknie dziękujemy zarówno Paniom prowadzącym, jak i Panu Janowi Naściukowi za inicjatywę w kierunku zorganizowania tak ciekawych spotkań. Dziękujemy również wszystkim przybyłym, którzy stawili się tak licznie, co przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.  Na podziękowania zasługują również sołtysi Kopic i Jędrzejowa, Pani Monika Kondysiak oraz Pan Edward Krawiecki, którzy stanęli na wysokości zadania przygotowując świetlice wiejskie na spotkania.

 Galeria zdjęć: kliknij


10 września

zdjęcie


Grupa przedszkolna  "Sówki" z Przedszkola Publicznego nr 2 odwiedziły naszą bibliotekę. Dzieci wysłuchały fragmentu bajki "Współpraca" z cyklu "Co zrobi Frania?".

Mamy nadzieje, że rozbudziliśmy ciekawość dzieci i chcą dowiedzieć się, jak zakończy się budowa bazy przez Franię i jej brata oraz jak ważna jest współpraca przy takich przedsięwzięciach!

Książkę można wypożyczyć i dowiedzieć się wszystkiego czytając ją w domu. Zapraszamy więc wraz z Rodzicami do biblioteki


11 września

zdjęcie


Za nami pierwsze powakacyjne spotkanie z mieszkańcami grodkowskiego DPS Grodków, którzy wysłuchali baśni J. I. Kraszewskiego "Kwiat paproci" ze zbioru baśni polskich "U złotego źródła".


12 września

zdjęcie

 

W ten deszczowy dzień mieszkańcy Domu Seniora Geramus wysłuchali baśni "Kwiat paproci" ze zbioru baśni całego świata "Bajarka opowiada".


19 września

zdjęcie


Pogoda sprzyjała czytaniu na świeżym powietrzu. Mieszkańcy Domu Seniora Geramus wysłuchali dwóch baśni - indyjskiej: "Kaputi i Imani" oraz chińskiej: "Młoda głowa rodziny" ze zbioru Myriam Sayalero - "Baśnie, których nie czytano dziewczynkom". Przy wspólnej kawie wymieniliśmy się wrażeniami po przeczytanych opowieściach.


23 września

zdjęcie


W naszej bibliotece odbyły się warsztaty pn. „Rozwój i relacja - projektowanie wydarzeń bibliotecznych dla całej rodziny” w ramach zadania „Z biblioteką BLISKO siebie”. Były to kolejne już zajęcia skierowane do bibliotekarzy i partnerów projektu (pracownicy szkół, jednostek kultury itd.).

Spotkanie poprowadził Pan Paweł Dobrzelecki, bibliotekarz, trener, animator, zawodowo związany z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu.

Warsztaty rozwoju i relacji miały na celu wzmocnienie kompetencji w sferze projektowania i realizowania działań kierowanych dla całej rodziny. Prowadzący podkreślał jak duży wpływ na rozwój dziecka ma edukacja czytelnicza. Podczas zajęć mieliśmy możliwość zapoznania się z szeroką gamą książek przeznaczonych dla dzieci oraz z grami planszowymi które uczą m.in. wyobraźni, koncentracji, logicznego myślenia, zdrowej rywalizacji oraz wspomagają rozwój intelektualny. Poznaliśmy również ciekawe sposoby łączenia książek z zabawą. Taki zabieg wywołuje u dzieci większe zainteresowanie książką, aktywniej uczestniczą w zajęciach. Warsztaty pokazały jak na wiele sposobów można zainteresować książką osoby w każdym wieku.

Galeria zdjęć: kliknij

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

NPRCz 2.0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowe Centrum Kultury

zdjęcie


 24 września

zdjęcie


Dnia 24 września w naszej bibliotece zorganizowaliśmy dla wszystkich chętnych warsztaty biblioterapeutyczne pt. „O rozmowach, które dają dzieciom siłę”, które poprowadziła Pani Justyna Jurasz, doświadczona biblioterapeutka i jednocześnie prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Podczas warsztatów rozmawialiśmy o tym kto i co kształtuje osobowość i psychikę dziecka, jaki wpływ w tym kontekście na dzieci ma czytanie i dobór odpowiedniej książki. Dowiedzieliśmy się również jakie konkretnie pozycje książkowe mogą pomóc nam w prawidłowym kształtowaniu małego człowieka i rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w zajęciach i mamy nadzieję, że pozyskana wiedza pomoże Wam w życiu codziennym, w wychowywaniu Waszych dzieci.

Galeria zdjęć: kliknij

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

NPRCz 2.0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowe Centrum Kultury

zdjęcie


25 września

zdjęcie


W piękny słoneczny dzień Bibliotekę w Ratuszu odwiedziły przedszkolaki z grupy Motylki i Pszczółki z PP nr 2 w Grodkowie. W ramach akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchały książki „Skarby jesieni” z serii „Przygody Fenka. Pory roku”. Fenek nie wiedział do tej pory, że jesień jest tak zaskakująca! Razem ze swoim najlepszym przyjacielem Maksem odkrył w sadzie dziadków wspaniałe jesienne skarby.  Książeczki z tej serii poruszają istotne tematy z perspektywy dziecka i rodzica. Fenek to dziecięcy przewodnik po otaczającym je świecie. Uczy dziecko, jak dbać o zdrowie i środowisko. Jak zachowywać się w różnych miejscach i sytuacjach. I jak nazwać, oswoić i zrozumieć swoje emocje. Dziękujemy za odwiedziny!


25 września

zdjęcie 

Dziękujemy klasie 8a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie za przybycie na spotkanie poświęcone wystawie "Ratusz - budynek z przeszłością".


26 września

zdjęcie


26 września w bibliotece odbyły się warsztaty teatralne w ramach projektu „Z biblioteką BLISKO siebie”, w których wzięli udział uczniowie klas IV-VI z PSP nr 3 w Grodkowie wraz z Panią Beatą Sikorską-Żyrek. Zajęcia poprowadził Tomasz Stochniał, aktor i instruktor teatralny z Opola.

Podczas warsztatów młodzi aktorzy szlifowali swoje aktorskie umiejętności, pracowali nad gestem i słowem, śmiali się i bawili. Otrzymali wiele praktycznych wskazówek, które pomogą im w przygotowaniu przedstawienia pt. „Bajka o sprytnej Joli i brodatym skrzacie”. Uroczysta premiera spektaklu odbędzie się w listopadzie.

Galeria zdjęć: kliknij

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

NPRCz 2.0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowe Centrum Kultury

zdjęcie


27 września

zdjęcie


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką tego dnia jest Janina Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Badania pokazują, że czytanie na głos pomaga rozwijać umiejętności czytania, buduje społeczność i łączy nas ze sobą.

Biblioteka w Kolnicy przygotowała również taką akcję. Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego „Sówki” poznały Franię, tytułową bohaterkę z książki Barbary Supeł pt. „Co zrobi Frania?”

Pod koniec spotkania był też czas na zapoznanie się z nowościami książkowymi

Zapraszamy do biblioteki!


27 września

zdjęcie


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który obchodzimy w tym roku 29 września był wspaniałą okazją do spotkania w świecie książek. Przedszkolaki z grupy MISIE i SÓWKI z PP nr 2 w Grodkowie wysłuchały przepełnionego humorem opowiadania dwójki niebanalnych bohaterów z książki Juji i Tomasa Wieslander „Mama Mu na rowerze i inne historie”.

Mama Mu – przesympatyczna, pełna szalonych pomysłów krowa i jej przyjaciel Pan Wrona, to bohaterowie, którzy nigdy się nie nudzą. Tym razem Mama Mu wybrała się do biblioteki, czym wprawiła w wielkie zdumienie Pana Wronę. Opowiedziała mu, jak przyjemnym miejscem jest biblioteka, przy okazji, udzielając ptakowi małej lekcji składania wyrazów z liter.

Smakowite dialogi, niebanalny humor, wyraziste charaktery bohaterów oraz pełne zaskakujących szczegółów ilustracje sprawiają, że przy tych książkach dobrze bawi się cała rodzina.

Dziękujemy za odwiedziny w bibliotece!

Galeria zdjęć: kliknij


28 września

zdjęcie


28 września w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Józefa Elsnera w Grodkowie odbyły się warsztaty „Mindfulness - trening redukcji stresu oparty na uważności”. Zajęcia poprowadziła Pani Joanna Baran - certyfikowany biblioterapeuta, trener edukacyjny, dyplomowany coach, pedagog.

Celem warsztatów mindfulness było skoncentrowanie uwagi na obecnej chwili i próbie świadomego jej przeżycia, ale także poznanie narzędzi, które pomogą nam w codziennym życiu powracać do równowagi.

Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy, gdzie i jakie czynności mogą nam pomóc  w tym, aby praktykować uważność.  Odbyliśmy trening uważnego jedzenia, który miał za zadanie pobudzić wszystkie zmysły oraz skanowanie ciała, co niezwykle nas zrelaksowało. Kolejnym zadaniem było wskazanie bezpiecznego miejsca. W przyszłości możemy je przywoływać w momentach, kiedy potrzebujemy powrócić do równowagi. Nauczyliśmy się również praktyki oddychania, która będzie nam pomagać w trudnych sytuacjach.

Dziękujemy pięknie za udział w zajęciach!

Galeria zdjęć: kliknij

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

NPRCz 2.0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowe Centrum Kultury

zdjęcie



W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.